Tuvalet Açma

Tuvalet AçmaTuvalet açma sorunu hakkında biraz bahsedecek olursak günümüz şartlarında İstanbul gibi büyük metropol şehirlerde alt yapı tesisatları kentsel dönüşümlerle birlikte yenilenmeye başlamıştır. Maalesef yapılan işçilik hataları nedeniyle yenilenen binalarda problemlerin devam ettiği görülmektedir. Bina projelerinde belirlenen atık su projelerine ve boru çaplarına uyulmadığı gibi çok sık işçilikten kaynaklı eğim ve çok fazlaca köşe dönücü kapalı 90 derece dirsekler kullanılmaktadır. Bunu üzerine birde kullanan kişilerin bilinçsiz bir şekilde gider içine attıkları cisimlerden dolayı tıkanmalar meydan a gelmektedir. Tuvaletlerde alaturka ve klozet dediğimiz iki tip tuvalet tipi mevcuttur.

Klozet duvardan ve yerden çıkışlı olmak üzere ikiye ayrılır. Alttan çıkışlı klozetler boru tesisatının tabandan dik çıkarak alttan klozete girer. Duvardan çıkışlı klozet atık su borusu klozetin arka kısım duvarından gelerek arkadan klozet girişidir. Klozetlerde en çok kâğıt peçete kullanımından kaynaklı problemler görülmektedir.

Alaturka yere oturmalı (klasik tuvalet) Bu tür tuvalet taşları atık su boruları alttan çıkışlı tuvalete girmektedir. Tuvalet taşının altında buluna s şeklinde parça bulunmaktadır. Bu s parçaları zamanla ürik asitlerden dolayı kireçlenme olur ve zaman içinde borunun çapı daralır. Daralan çap ile beraber dışarıdan atılan herhangi bir cisim tıkanmalara yol açmaktadır.10 yılı geçen tesisatlarda mutlaka bu s parçaları temizlenmeli yâda değiştirtmelidir. Firmamızca kamera ve görüntüleme yapmak kaydı ile pimaş (atık su borularınızın içi analiz edilmektedir. İleriki yıllarda tesisat ile ilgili ani su baskınları ve tıkanmalara yaşanmadan önlemini basit kontroller ile engellemek elinizde.
Tuvalet Açma
Atık su tesisatları için geçerli olan bu ibare sıkça karşı karşıya kalabileceğimiz çok farklı tesisat tıkanmaları görülebilmektedir. Tuvalet ve banyolarda özellikle çok olur. Tuvalet ve diğer atık suyun çok kullanıldığı yerlerde Bir takım teknik alt yapı sorunlarından dolayı tıkanmalar yaşanmaktadır. Çok daireli apartmanlarda, iş merkezlerinde, avm gibi insanları yoğun olarak atık suyu kullandığı yerlerde rastlanabilen sorunlar vardır. Binaların temel atık su hatları ve belediye kanalı arasındaki kot farklılığı sebebi ile kanallardan su geri basmaları yaşanır. Bodrum katlardaki binanın ana merkez atık su tesisatını taşıyan boru çaplarının alt katlar ve bodrum katta büyük çaplı olması gerekmektedir.

Maalesef yapılan en büyük usta hatalarından biride 5 daireli bir bina ile 15 daireli bir bina için pi maş boru çapının aynı çaplar ile yapılmasıdır. Atık su üst katlarda daire sayış az olması ve alt katlara inildikçe daire sayısı ile orantılı olarak suyun debisi artmasından dolayı pimaş boru içi en alt katta hem statik olarak hem de basınç olarak fazlalaşır. PVC boru montajı mutlaka taşıyıcı kelepçe ve güzergâh sağlıklı olmalıdır. Bina ortak alanındaki atık su borularının daire dağılımına kadar olan bölüm bir büyükçap olmalıdır.

İstanbul genelinde hizmet veren firmamıza gelen tuvalet tıkanıklıkları içinde en çok karşılaştığımız sıkıntılardan kısaca bahsedecek olursak; klasik bildiğimiz alaturka tuvalet olarak adlandırdığımız tuvaletlerden şikayet fazladır. Bu tip tuvaletlerde tuvalet taşı seramiktir ve döşemeye yerleştirilir. Tuvalet taşının altında ana rögardan gelebilecek kokuları kesmek ve engellemek için SE şeklinde bir dirsekli boru kullanılarak suyun içerisinde kalarak ana hattan gelen  kokuyu hapseder. Parça S şeklinde olduğundan tıkanma riskide fazla olabiliyor. Özellik ile yer bezi vb. cisimlerin kaçırılması bu ihtimali arttırır. Bahsettiğimiz S parçası 10-15 yıl içinde kireçlenir ve iç çapı daralır kullanım sonrası katı cisimlerin darlaşan giderden tahliyesi, zorlaşır. Bundan dolayı belli yıl aralıklar ile bu ES ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.


Leave a Reply

*

captcha *