Yerden Isıtmanın Faydaları Ve Dezavantajları

Yerden Isıtmanın Faydaları Ve DezavantajlarıArtık birçok binada ve iş yerinde değişik olan ısıtma sistemlerine rastlamak mümkün hale gelmiştir. Benimde kendime ait olan evimde yerden ısıtma sistemi olduğunu ifade edebilirim. Alanında gerçekten de uzman olan bir ekip tarafından özenli bir şekilde yapılan bu sistemin aslında birçok faydası da vardır. Bildiğiniz gibi yerden ısıtmanın faydaları ve dezavantajları farklı konulara hitap etmekle birlikte, genel olarak son derece faydalı olduğunu söylemek gerekir. Yerden ısıtma her zaman için kaliteli olan ve aynı zamanda da konforlu olan bir ısıtma çeşididir. Normal olarak kullanılan petek sistemlerine göre çok daha konforlu ve kesinlikle çok daha iyi ısı sağlayan bir sistemdir. Petek gibi ciddi oranda yer kaplamaz ve bu sayede de kötü bir görüntü ortaya çıkmamasını sağlar. Aynı zamanda da eşya koymak için bir oda düzenlemesi yaparken de son derece önemli artılar katar.

Buna bir örnek aslında verebiliriz. Benimde başıma geldiği gibi birçok kişi için oda düzenlemesi yaparken, kaloriferin önüne bir eşya koymamak gerektiği düşünülür. Bunun temel sebebi ise ısının yayılmasını engelleyeceği içindir. Oysa alttan ısıtma sistemlerinde böyle bir durum asla yoktur. Biraz da yerden ısıtmanın sisteminin önemi nelerdir ile ilgili bilgiler vermek isteriz. En önemli faydaları arasında çocukların sağlığını sayabiliriz. Çocuklar genel olarak sağlıklarına dikkat etmezler. Bu nedenle alttan ısıtma sistemleri son derece uygun bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda da yakıttan da neredeyse %20 oranında tasarruf sağlamaktır. Yukarıda da değindiğimiz gibi petek ve kalorifer gibi yer kaplamadığı için de son derece önemli şekilde yer olarak tasarruf sağlar. Son olarak ise petek gibi de is yapmadığı için temizlikle ilgili olarak herhangi bir sorunu da asla yoktur.

Ama yinede bazı dezavantajları olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Mesela ilk akla gelen ve benim evimde de olan geç ısınma sorunu vardır. Ortalama olarak 3-5 saat sonra ciddi oranda ısınma sağlanabilir. Ayrıca da geç ısındığı için sistemin sürekli çalışması gerekir. Özet olarak ise uzman olan bir firmaya yaptırmış olduğum alttan ısıtmanın genel olarak son derece konforlu ve gerekli olduğunu söyleyebilirim.

Hazır koruyucu spiral kılıflı PE-X boru

Tek bir kolon çıkılarak, katlardaki kolektör kutularından her bir radyatöre şap içerisinden gidiş-dönüş

Boruları döşenir. Kol lektörlü sistem olarak da adlandırılır. Borular şapın içine döşendiği için genellikle

Yeni binalarda uygulanır.

PE-X ısıtma boruları, yüksek sıcaklıkta (70 ila 90º C) işletmede genleşmeden dolayı şapa ve zemine

Zarar vermesin diye daha büyük çaptaki koruyucu spiral kılıf boruların içerisinden geçirilir ve bu sayede koruyucu spiral kılıf boru ve ısıtma borusu arasında genleşme için boş hacim kalır. Bu hacimdeki hava, aynı zamanda ısı yalıtımı sağlayarak boruların geçtiği mekânların gereksiz yere ısınmasına ve ısı kaybına engel olur. Koruyucu kılıf boru, bükülme esnasında kesit daralmasına sebebiyet vermemesi için Spiral boru olarak temin edilmelidir. Montaj kolaylığı sağlaması açısından, hazır koruyucu spiral kılıflı PE-X borular da piyasada mevcuttur. Radyatöre giden koruyucu spiral kılıf boru kırmızı renkte, Radyatörden dönen ise mavi renktedir. Böylece bağlantılar yapılırken yanlışlık yapma riski azaltılır.

Avantajları: Dekoratiftir, daire içinde gözü rahatsız eden radyatör borulaması görülmez, mekânlarda kullanım alanını daraltmaz. Her bir radyatör için kolon çıkılmasına gerek kalmaz ve kolon sayısı bire iner. Her katta beton tabya delinmesi işleri azalır. Kolon malzeme ve işçilik maliyetleri ile montaj süreleri azalır. Kat içlerinde döşeme hızı yüksektir. En yaygın yöntem olarak, her katta ana kolondan her bir radyatöre ayrı gidiş-dönüş boruları zemine serilir. Borular kangal halinde temin edildiğinden nakliyesi kolaydır. Fittings kaynatma işlemleri olmadığından, kaynak makinesi v.b. özel alet gerektirmeden kolay ve hızlı montaj yapılır.

Her katta ana kolondan her bir radyatöre ayrı gidiş-dönüş boruları döşendiğinden kritik hattın boru uzunluğu, dolayısı ile basınç kayıpları azalır. Kat içi boru lamalarda fittings kullanılmadığından lokal akış kayıpları düşüktür. Daha az basma yüksekliğine sahip küçük bir pompa kullanılarak ilk yatırım ve işletme maliyetleri azaltılır. Plastik borunun hasar görmesi durumunda değişimi biraz sıkıntılıdır.

Yerden ısıtma tesisatları dez avantajı:döşeme altından geçtiği için astım bronşit ve  darlığından dolayı zararlıdır. Ortamdaki tozu ısınan havanın basıncı ile yukarı kaldırır. İnsanlar nefes alırken tozu yutabilir. Yerden ısıtma sah çok sauna kapalı havuz camii, vb tabanları seramik mermer olan yapılarda daha çok kullanılır.Arıza durumunda tamiri zordur.

Leave a Reply

*

captcha *