Tuvalet Kokusunu Önlemek İçin Teknik Bilgiler

Tuvalet Kokusunu Önlemek İçin Teknik BilgilerBundan birkaç zaman önce kendime ait olan evimden gelen tuvalet kokusu ciddi olarak rahatsızlık yaratan bir durum olmaya başlamıştı. Aslında bu sadece benim için değil, hemen her kesin her zaman için başına gelebilecek olan bir durum olarak kabul edilebilir. Bende bunun çözüm yolları için birkaç araştırma yapmak ve artık ciddi olarak rahatsızlık veren bu kokudan kurtulmak istedim. Özellikle de tuvalet kokusunu önlemek için teknik bilgiler veren bir kurumsal firmadan yardım almak en mantıklısı olarak göze çarpıyordu. Bana verilen bilgilere göre aslında tuvalet kokusu özellikle de yaz mevsiminde ve havaların sıcak olduğu dönemde daha çok ortaya çıkan bir durum olarak kabul ediliyor. Bazı evlerde ve benimde evimde olduğu gibi komple kokudan etkilenirken, bazen de sadece tuvaletten koku gelir. Evime gelen kurumsal firma ilk olarak bana binanın hangi katta olduğunu sordu. Çünkü eğer oturduğum ev giriş katında ise rögardan gelen bir koku olabileceğinden şüphelendiler.

Bu koku beni her zaman için rahatsız ettiğinden dolayı bende zaten firma çağırmak zorunda kaldım. Çünkü birçok insan bile buna kalıcı olarak bir çözüm bulamaz ve bu kötü kokuları çekmeye devam eder. Kurumsal olarak hizmet vermekte olan tesisat firması her şeyin bir teknoloji sayesinde çözüldüğünü bildiği için en özel şekilde müdahalede bulundular. Mesela buna en güzel örnek olarak ise firmanın kullanmış olduğu kameralı sistemi örnek verebiliriz. Firma tuvalet kokusu nasıl durdurulur için teknik bilgiler anlamında kamerayı kırık, tıkanma ya da çökme olup olmadığını kontrol etmek için kullandığını söyledi.

Bana göre son derece özel olan bu yöntem sayesinde de gerekli şekilde müdahaleler yapıldı ve tuvaletten gelmekte olan kokudan kurtulmuş olduk. Her zaman için yardımcı olacaklarını söyleyen kurumsal firmanın personeli aynı zamanda da bir daha olmaması için gerekli olan önlemleri de alarak evimden ayrıldılar. Herkesin başına gelebilecek olan bu tür durumlar karşısında kesinlikle oldukça profesyonel olan ekiplere güvenmek her zaman için çok faydalı olacaktır. kesin ve kalıcı çözüm ancak bu şekilde mümkündür.

Tuvalet, wc, klozetlerden koku geldiği sıkça duyduğumuz bir kelimedir. Tuvalet yani atık su pi maşlarından gelen bu ağır kokular sağlık açısından hiç de hoş olmayan bezende hastalıklara yol açabilecek kadar sıkıntılıdır. Her seferinde banyomuzu yâda tuvaletimizi açtığımızda o kötü kokuyu teneffüs etmekten bıkkınlık gelmiştir. Hatta bazı insanların sırf bu sorununu çözemediğinden dairesini satmış insanlarla karşılaşıldı. Evet, bazen insanlarımız bu kadar çaresiz kalabilmektedirler. Günümüz teknolojisi ile bu sorunlar aşıla bilineceği gibi, birkaç yüzeysel müdahale ile çözülebilecek çözümlerde mevcuttur.
Tuvalet Kokusunu Önlemek İçin Teknik Bilgiler
Tuvalet tipleri genelde 3 değişik şekilde planlanmaktadır. 1) Alaturka tip tuvalet dediğimiz yerden oturmalı tuvalettir. 2) yer tipi klozet oturmalı tuvalet. Bu tip klozetlerde boru içindeki S klozetin kendi içinde mevcuttur. 3) Gömme rezervuarlar klozetler yine bunlarda klozet gibi s parçaları içinde olup koku sorunun az yaşandığı tuvalet tipidir. Alaturka dediğimiz tip eski tip oturmalı tuvaletlerde bu sorunun en çok karşılaşabildiğimiz tuvaletlerdir. Alaturka tuvalet kendi içinde pis su kokusununun geçmesini önleyebilen bir es dediğimiz parça mevcut değildir. ES parçası S şeklinde olup tuvalet taşının alt çıkışına tesisata usta tarafından konulan parça olup içinde su barundırarak pis kokunu mahal içine çıkmasını engelleyen parçadır. Bazı ustalar bu parçayı iyi ayarlayamayabilir yada montaj zorluğundan hiç takmamış olabilir. Bu durumda tuvalet ağzına çekvalfli kapaklar kullanarak bu sorun biraz azaltılabilir.

Atık su borularının dağılılımının yapıldığı ortak mahal, havalandırma kontrol edilerek imkan var ise ortak kolon bporusu ile tuvalet arasına bu dedğimiz es parçasındasn konularak direk geçiş engellenmeli. Tesisat kontrol edilerek havalık borusunun olup olmadığı yada bina en üst kısmından dışarı çıktığına bakılmalı eğer havalık borusu kullanılmamış, kullanılmışsada çatıdan dışarı atılmamış ise koku vermeye devam edcektir. Bunların dışında atık su boruları belli yıl aralıklar ile kamera sistemi ile kontrol edilip temizlenme imkanı var ise yeni istem tayzikli makineler ile yıkanarak bu kokular giderilebilir. Eğer bina ve tesisat çok eski ve boru içleri dolmuş ve temizleme imkanı yok ise tesisat lağım girişinden itibaren değiştirilmelidir. Unutmayın ki tüm tesisatlar insanoğlu gibi ölümsüz değildir.Belli periyotlar ile mutlaka muayene edilmeli ve ömrü bu şekilde uzaltılabilir.

Atık su bağlantı tesisatları şekildeki gibi bağlanmalıdır.

Leave a Reply

*

captcha *