Tıkalı Gider Açma

Tıkalı Gider AçmaKomşum Necla, bin bir emekle tam istediği, hayalini kurduğu banyoyu yaptırmışken;  keyfini süremden tıkalı gider sorunu peyda oldu. Kız telaşla hüngür hüngür ağlayarak kapımı çaldığında önce çok korktum. Meğer kız tıkalı gider açma için çağıracağı ustanın fayansları kıracağı, yeni banyosuna zarar vereceği için ağlıyormuş. Daha önce görümcem de tıkalı gider sorunu yaşadığı için çıkacak zararı az buz tahmin ediyordum ama “ boşver yenisini yaptırırsın” diye teselli etmek kızı rahatlatmıyordu haklı olarak. Sırf eşi eve usta çağırmasın ve zarar vermesin diye, pompa, gider açıcı gibi kimyasallar kullanmış ve tüm bunlar sorunu düzelteceği halde daha da beter etmişti. Ona tüm bunları denediği için çok kızdım zira gerçekten işe yarasalardı, insanlar tıkalı gider açma konusunda bu kadar mustarip olmazdı. Mala zarar gelecek diye önlem alıp, daha fazla zarar vermek akıl karı iş değil.

En üst katta oturan komşumuzun eşinin kurumsal bir tesisat firması olduğu aklıma geldi. Necla’ya sorunu ona anlatırsak en az hasarla işin içinden çıkabileceği ihtimalini anlattım. Fakat kabul etmedi. Tıkalı giderin çok utanç verici bir durum olduğunu düşünüyormuş ve kimse bilmesin istiyormuş. Hatta benim de kimseye söylemememi tembihledi. Ona bir kahve yaptım ve uzun uzun bunun utanılacak bir sorun olmadığını, hemen hemen herkesin başına geldiğini, adamın işinin bu olduğunu anlatınca ikna oldu ve üst kat komşumuzla konuşmaya gittik, durumu anlattık. Eşine telefon etti ve iki saat içinde üç tane görevli geldi. Necla hala çok korkuyordu ve aslına bakılırsa banyosunu iki ay önce, dişinden tırnağından biriktirdiği parayla yenileten biri olarak korkmakta haklıydı.
Tıkalı Gider Açma
Tıkalı gideri açmak için gelen beylere, ne olur etrafa çok zarar vermeyin daha boyayı yeni yaptırdım dediğinde, tebessüm ettiler ve tek bir kırma işlemi gerçekleşmeyeceğini salık verdiler. Ustaların hakkını vermek lazım tek bir zarar bile vermeden işlerini çok kısa bir sürede halledip çıktıklarında ve Necla’nın yüzündeki şaşkınlığı gördüklerinde; artık teknolojinin çok ilerlediğini, robotla tıkanıklığın nerde olduğunun net olarak tespit ettiklerini ve doğru yere anında müdahale ederek tıkalı gideri açtıklarını, korkulacak bir şey olmadığını anlattılar.


Leave a Reply

*

captcha *