Robotla Tıkanıklık Açma

Robotla Tıkanıklık AçmaHemen hemen herkesin bildiği bir kafede garson olarak çalışmadan önce robotla tıkanıklık açmanın ne olduğuna dair ufacık bir bilgim yoktu. Bu kadar bilindik bir kafede gider tıkanıklığı, evde olduğundan daha çok sorun yaratıyor. İşyerim sabah dokuzdan akşam on bire kadar hizmet veriyor ve müşteriler tarafından oldukça rağbet görüyor. Haliyle günlerimiz oldukça yoğun geçiyor. Her türlü temizliğe, hijyene önem veren, sık sık denetimlere tabi tutulan ve alnının akıyla bu denetimlerden çıkan bir firma olduğumuzu belirtmek isterim. Fakat tabi ki bazı durumlar bizim elimizde olmuyor. Binbir çeşit müşteri ağırlıyoruz. Lavaboda ne kadar uyarı levhalarımız olsa da bazı insanlar kendilerine ait olmayan yerlerde sorumsuzca davranıyorlar. Keşke herkes evindeki lavaboyu kullandığı kadar titiz ve dikkatli olsa..

Bu sabah iş yerine varıp, temizliği yaparken giderin tıkalı olduğunu görünce büyük bir panik yaşadım. Hemen amirimin yanına gidip sorunu anlattım ve o sırada da dükkân kapısının üzerinde asılı olan “açık” levhasını ters çevirip “kapalı” haline getirdim. Bana neden bunu yaptığımı soran amirime, tesisat işleminin en iyi ihtimalle bir günümüze mal olacağını söyledim.  Tebessüm edip, kapıdaki levhayı düzeltmemi, artık teknolojinin ilerlediğini ve robotla tıkanıklık açıldığını söyledi ve hemen bir tesisat firmasını aradı. Ben ise hala gelen müşteriye nasıl tuvalet arızalı diyeceğimizi, bunun prestijimizi düşüreceğini düşünüyordum. Yarım saat içinde beş kişilik bir kadro ekipmanlarıyla içeri girdi. Amirim bana seslendi ve başlarında durup izlememi, sorunun ne kadar büyük çözümün ise ne kadar kolay ve etkili olduğunu görmemi istedi.

Ustaların ekipmanlarının içinden bir robot çıktı. Bilgisayarla bağlantılarını kurduktan sonra robotu giderden içeri soktular ve tüm görüntü monitöre yansıdı. Tıkanıklığın neyden kaynaklandığı ve tam olarak nerede olduğunu tespit ettiler ve direkt o noktaya müdahale ettiler. Bu sırada sadece bir müşteri lavaboyu kullanmak istediğinde ona, “size daha iyi ve kesintisiz bir hizmet sunmak için genel bakıma soktuk, yarım saat içinde kullanabilirsiniz” dedik. Çok da yalan sayılmazdı hani. Robotla tıkanıklık açma işleminden sonra ne kadar şaşırdığımı anlatamam. Böyle büyük bir sorun bu kadar kısa bir sürede hiçbir zarara uğramadan çözülmüştü.


Leave a Reply

*

captcha *