Logar Tıkanıklığı Açma

Logar Tıkanıklığı Açma

Kanalizasyon veya diğer su giderleri için belli aralılarla açılan, genellikle içinde gelen veya giden akıntının yönünü değiştiren ya da kotunu ani düşüş ve çıkış yapmasını sağlayan, çoğunlukla silindirik veya dikdörtgen olarak açılan ve tıkanmalar sırasında müdahale edebilecek olduğumuz yeraltı boşluklarına rögar denir. Logar  bazen bina içindeki tesisatlardan dolayı tıkanan bazende  sokaklardaki iski kanalından kaynaklı dolgu çökme,kırılmalardan kaynaklı tıkanmalar oluşur.Kanalizasyon sisteminde meydana gelen tüm kırıklar, çatlaklar ve dökülmeler kolaylıkla tamir edilebilsin diye kanalizasyon sisteminin bazı noktalarına logar denilen kapaklar yerleştirilmiş ve bu kapaklar sayesinde aşağıya inilerek kanalizasyona ve oluşan arızaya ulaşılması amaçlanmıştır. Bu logar kapakları ve giderleri de yağmur sularının getirdiği atıklarla tıkanmakta ve bazen iş o boyutlara gelmektedir ki sokaklar sular içinde kalmaktadır. Oluşan su baskınları insan sağlığını tehdit ederek mikropların ortalığa saçılmasına sebebiyet vermekte ve hastalık riskinin yaşanmasına neden olmaktadır. Yeniliklere açık olmayan tesisatçılar bu gibi durumlarda hemen kazma ve kürek ile logarlara müdahale etmekte ve ortalığı dağıtmaktadır. Logar tıkanıklığı açma sorunu aslında bilgisayarlı cihazlar ve robot sistemleri ile o kadar kolaydır ve etrafa o denli az zarar verilir ki, ama işi bilen uzmanlarla çalışmak şarttır.

Kazma kürekle yapılan müdahaleler, ortalığın dağılmasına ve sorunun daha da büyümesine neden olmaktan başka işe yaramaz ve maliyetleri artırır, çünkü uzun sürer ve arkasından bir çok tamir gerektirir. Modern cihazları kullanarak işlem yapan tesisatçılar, robot ve bilgisayarlarla tıkanan bölgeyi tespit ederler ve hemen çözüm üretme aşamasına geçerler. Logar tıkanıklığı açma ciddiye alınması gereken bir iştir. Logar kapakları sayesinde şehrin alt yapısı, kanalizasyon sistemi hava alır ve pis kokuların oluşması ve metan gibi tehlikeli gazların birikmesi engellenir. Metan en tehlikeli gazlardan biridir ve salınımı halinde bir şehri havaya uçuracak potansiyele sahiptir. Büyük şehirlerde logarların sık olması kısa sürede müdahale edilmesi içindir. Logar tıkanıklıkları özel üretilmiş cihazlar ve teknolojinin son sistem makineleri ile üstesinden kolaylıkla gelinecek arızalardır.
Logar Tıkanıklığı Açma
Logarlar, insan atıkları, evsel atıklar, yağmur suları ve düşen yapraklar ile tıkanır ve yeni sistem cihazlarla tıkalı yer tespit edilerek, işçilerin aşağıya inmesine bile gerek kalmadan tıkanıklık açılır. Logar tıkanıklığı nasıl açılır robotlar tarafından parçalanan yabancı maddelerin tekrar kanalizasyon sistemine verilmesi ile sağlanır ama bazen tek başına robotlar yetmez ve basınçlı suların da devreye girmesi gerekir. Bu sayede hızla akıtılan tazyikli su kanalizasyon sisteminin açılmasına ve rahatlamasına yetecektir.

Belediyeler tarafından yapılan cadde ve ana bodrum katlar ve binalara bağlantı kısımları bazı bölge noktalarda bina kotunun üst seviyesinde olabilmektedir. Yüksek olan belediye hattı yağmurlu havalarda sokaklarda biriken yağmur suları mazgallarla kadar dolarak bina kotunun alçak olduğu noktada binaya suyu geri verebilmektedir. Böylece özellikle bodrum kat dairelerde su kanal geri tepmesinden su baskınları meydana gelir. Rögar ve su baskınların da iski rögarla sokak arasındaki bölüme kadar müdahale eder. Bina ve rögar arasındaki kısımlara iski müdahale etmez. Bu durumda devreye özel firmalar veya tesisatçılar ile çözülmeye çalışılır. Eski sistemler çalışan tesisatçılar ancak eski ilkel yöntemle çözmeye çalışır. Marmara tesisat olarak kanal açma robot ve kamera sistemleri ile sorunu en detaylı bir şekilde incelenir ve açma görüntüleme yapılır. Teknik çözümler sunulur.


Leave a Reply

*

captcha *