Radyatör Temizliği

Radyatör Temizliği

İçlerinde devamlı su bulunması gereken radyatörler, bu suyun zaman içinde hava ve metal ile teması sonucunda paslanır, su kireç ve balçık haline gelir ve bu çökeltiler, radyatörlerin alt kısmına oturur kalır. Çoğu zaman radyatörlerimizden beklediğimiz ısıyı alamamamızın sebebi bu çökelti ve tortulardır. Sistemin ısınması ve bizi ısıtması için durmadan yakıt tüketir ve yine de beklenen ısıyı elde edemeyiz. Bu yüzden bütün kalorifer ve radyatör tesisatının zaman, zaman temizlenerek elden geçirilmesi ve bakım yapılması gereklidir. Radyatör temizliği yapan firma bizim kendi başımıza yapacağımız kadar basit bir işlem değildir ve destek almamız gereken bu işin uzmanı tesisat firmalarını doğru olarak bulmalı ve sorunumuzun ortadan kaldırılmasını beklemeliyiz.

Aslında hep ihmal ettiğimiz radyatör temizliklerini, kış gelip de havalar soğuyunca ve gerekli ısıyı almamaya başlayınca hatırlarız. Bu işi bilenlerin söylediğine göre radyatör temizlikleri en geç 2-3 yılda bir yapılmalıymış. Eğer ısınma faturalarınız kabarık gelmeye başlarsa ve evinizin içinde üşürseniz, bilin ki radyatörlerinizin temizlik zamanı gelmiş. Radyatör temizliği bu işin yetkilileri tarafından yapılırsa tam randıman sağlanır ve tesisatınız zarar görmeden işlevini ilk günkü gibi yerine getirmeye başlar. Petek temizliği için tesisat firmaları özel kimyasal maddeler kullanmaktadır, önce radyatörlerin içerisindeki suyu boşaltırlar, sonra içeri döktükleri bu kimyasallar ile tortu, çökelti, çamur ve balçıkları ufalayarak dağıtırlar ve en sonunda da özel üretilmiş makine ve motorları ile bunları çekerek radyatörlerin içlerini pırıl, pırıl yaparlar.
Radyatör Temizliği
Petek temizliklerini zamanında yaparsanız ısı kayıplarınızın %30 gibi bir oranda düştüğünü ve daha verimli hale geldiğini görürsünüz, bu da hiç de küçümsenmeyecek bir orandır. Radyatör temizliği kimyasalı için kullanılan motor ve aletlerin kullanımı çok pratiktir ama yine de uzman işidir. Tesisatınıza kolayca monte edilir ve temizliğe başlaması ve olayın bitmesi 2-3 saat gibi bir zaman dilimi içinde gerçekleşir. Önemli bir uyarıda bulunan uzmanlar, kendiniz temizlemeye kalktığınızda sakın radyatörlerin ve sistemin içine tuz ruhu veya por çöz denen kimyasalları dökmeyin, bunlar yarardan çok zarar verir ve tesisatı mahveder. Kalorifer tesisatları için servidsin önerisi şöyledir: Tesisat kullanılmaya başlamadan tesisat koruyucu kimyasalın kullanılmasını istemektedir. Bir kaç yıl çalışmış eski tesisat ve kombilerde eşanjör iyice aşınmıştır. Petek konvektörleri ve kombi pompasındaki contalar sonradan verilen kimyasalın yoğunluğuna bağlı olarak hararet yapar. Bu durum da kombi parçalrı aşınmış olduğundan delinebilir. Kimyasal uygulama yapılırken bu saydığımız hususlar göz önüne alınmalıdır.

Radyatörler ısı kalorilerine göre sıralama yaptığımızda en çok kullanılan seri 600 lük seridir. 600 lük seri radyatörün yüksekliğini gösterir. Kullanılan yükseklikler. 300 400 500 600 700 800 900 lük olmak üzere yükseklik ölçüleri mevcuttur. Boy olarak 400 lükten 2600 cm e kadar uzunluklar mevcuttur. Boyutları verilen peteklerin kcal/h değerleri bu boyutlara göre değişir. Kalorifer tesisatlarında petek ölçüleri uzadıkça ısı dönüşümünde düşüş yaşanır. Isıtılacak hacim büyük ise radyatörler bir tek nokta yerine birkaç noktaya farklı farklı anlara dağıtılarak ısının o mahallin her noktasına eşit dağılımı sağlanmalıdır.


Leave a Reply

*

captcha *