Petek Temizliği

Petek Temizliği

Kalorifer peteklerini rutin olarak temizlemezsek, gereken ısıyı alamaz ve boşuna yakıt tüketimi yaparız ki bu da masraf hanemizi yükseltir, bütçemize zarar verir. Uzmanların söylediklerine göre rutin olarak 2-3 senede bir peteklerimizin bakım ve temizliğinin yapılması gerekiyormuş. Verimi arttırmak ve sistemin ömrünü uzatmak istiyorsak bu kuralları uygulamalı ve petek temizliğine önem vermeliyiz. Kalorifer sisteminin içinde bulunması gereken ve ısıyı sağlayan sular zaman içinde peteklerin kireç tutmasına ve su ile birlikte gelen atıkların birikmesi ile tortuya yol açar. Petek temizliği ısı verimini arttırmamız için gerekli bir yöntemdir.

Su içinde oluşan tortu ve birikintiler bazen öyle bir hale gelir ki vana ve borular bile tamamen tıkanır veya daralarak sıcak suyun yavaşlayarak geçmesine neden olur. Bir de bakmışsınız ki yakıt faturalarınız kabarmış ama bunun yanında olması gerektiği gibi ev ısınmıyor. Bunların hepsine sebep, Petek temizliği nasıl yapılır işleminin zamanında yapılmamasıdır. Petek temizliği için özel olarak üretilen kimyasallar vardır ve bu iş için biçilmiş kaftandırlar. Tesisata zarar vermeden peteklerin bakım ve temizliğini sağlayan bu kimyasallar,  petek temizleyen ustaların elinde bulunmakta ve piyasada istenilen her yerde bulunmamaktadır. Konut veya iş yerlerinde ısınmada sorun yaşıyorsanız aklınıza hemen petek bakımı gelmeli ve ısı kaybının önüne geçilmelidir.

Petek temizliği herkesin yapacağı bir iş değildir ve ustalık, uzmanlık gerektirir. Elinizin altında bulunan çarşı kimyasalları , tuz ruhu, çamaşır suyu gibi sakın temizlik amacı ile peteklere dökmeyin, daha sonrasında başınıza çok büyük işler açılır, tesisatınız delinerek kötü durumlar yaşamanıza neden olur. Bu yüzden Petek temizliği işi bilen, bu konuda yetişmiş elemanlardan alınacak destek ile yapılmalı ve hem kolay ve çabuk ve hem de daha masrafsız bu işten kurtulmalıdır. Bazı tesisatçılar petek temizliği sırasında boşaltılması gereken sudan sonra tesisata kimyasal dökerek iş bitti deyip bırakıyorlar, bu kimyasallar yine tortu ve balçık halinde peteklerin dibine çöküyor ve aynı sorunu tekrar yaşamanıza neden oluyor. En iyisi işten anlayan ekiplerle iş birliği yapmak ve olası sorunların önüne geçmek.
Petek Temizliği
Kalorifer tesisatlarında en çok sıkça rastlanan durum işi bilmeden yıllık olarak suyun değiştirilmesidir. Kalorifer tesisatı içine verilen her yeni su pas demektir. Çünkü sistem içine verilecek suyla beraber oksijende alımış olunur. Bunun neticesi hava ve suyun birleşimi=pas demektir. Tesisat temizliği yapılırken sıkça yapılan bu durum insanların peteklerinin temizlendiğini zannetmesini sağlar. Halbuki makina kullanılmdan yapılan bu şekil bir temizlik daha çok sıkıntı yaratmkatadır. Kat kalorifer tesisatları yani kombili sistemler kombi ve radyatör bakımı yapılmadan verim alınamayacak tesisatlardır. Örneğin 600×1000 yani 1 metrelik bir radyatörün ortalam ısı kalorisi 2000 kcal/h dir. Radyatör temizlenmemesi durumunda bu sıs yarıya yarıya 1000 kcal/h düşer.Diğer bir husus radyatör önlerini eşya ve cisimler ile kapatılmamalı,duvar ile petek arasına izole edilerek ısının dışarıya kaçması önlenebilir.

Peteklerin Altı Soğuk

Evlerde ve iş yerlerinde en çok kullanılan ısınma araçları kalorifer sistemleridir. Yazın sıcak günlerinde akla gelmeyen ancak kış soğukları bastırınca farkına varılan sorunların başında peteklerin altı soğuk olması gelir. Kaloriferlerin radyatörleri petek olarak bilinir ve istenen ısı alınmayınca onları ellediğiniz zaman alt kısımlarının yukarılara oranla soğuk olduğunu fark edersiniz. Bunun en temel sebebi ise oluşan tortular ve kireçlenmelerdir. Bilindiği gibi kalorifer tesisatlarının içinden sıcak su dolaşır ve bizim ısı almamızı sağlarlar. Ama suyun içinde olan bazı maddeler kirlerdir ve bu kirler de zaman içinde peteklerin alt tarafına çökerek bir çamur tabakası oluşmasına neden olurlar.

Bu tabaka suyun alt kısımlara kadar inmesine izin vermez ve sıcak su sadece peteklerin üst kısmında dolaşır ve altlarına inemez, elle kontrol ettiğiniz zaman peteklerin alt kısımlarının ısınmamasını esas sebebi budur. Peteklerin altı neden soğuk dendiği zaman aklınıza önce bu sorunu getirmelisiniz ama korkmayın bu duruma da biz deneyimli ekiplerimizle çare oluyoruz. Kullandığımız mükemmel araç ve cihazlarla evinizin hiçbir yerini kirletmeden peteklerinizin içini çok kolay ve çabuk biçimde temizliyoruz. Petekleriniz sökmüyor, kombiyi ayırmıyoruz, kimyasal vererek peteklerin çökeltisini inceltiyor ve sonra da hortum dediğimiz makine yardımı ile bu çökeltiyi çekip, (aynı bir elektrik süpürgesi gibi) boşaltıyoruz.

Bu işlemler en çok 1.5 -2 saatimizi alıyor ve kirlilik hiç olmuyor. Peteklerin altı soğuk üstü sıcak olması başlı başına sıkıntı yaratır, beklenen ısı verimini alamadığınız zaman kombinin ayarı ile oynayıp onu yükseltir ve daha çok yakıt harcamak zorunda kalırsınız ki bu da doğrudan doğruya faturalarınızın şişkin gelmesini sağlar. Yani ceplerinizi yakacak olan bu durumdan kurtulmanın kolayı var ve biz bu işe talibiz. Eğer önleminiz almayıp da bu sorunu oluruna bırakırsanız çok geçmeden tüm tesisatınızın çürüyüp gitmesine de seyirci kalabilirsiniz. İşin ustalarının dediklerine göre arıza olmasını beklemeden en az 2 yılda bir petek ve kalorifer tesisatınızın bakımını yaptırmalısınız. Görüldüğü gibi bu zahmetsiz, kolay ve çok da para gerektirmeyen bir iş.

Radyatör diye tabir ettiğimiz halk dilinde petek diye tabir ettiğimiz ısıtıcılardır. Kombiden çıkan su peteklere borudan giderek giriş çıkış yaparak petek içlerindeki konvektörlerden geçer ;ayrıca peteksiz olan ısıtmada mevcuttur. Bu tür ısıtmaya yerden ısıtma denir. Döşeme altına belli sık aralıklar ile borular belli noktalardaki kolektörlere taşınır ve bu şekilde ısınma sağlanır. Tesisat içinde ağırlaşan su ve tortular ağırlıkdan dolayı peteklerin altına iner eğer belli aralıklar ile temizlenmez ise peteklerin altı soğur ve daha sonra yukarı doğru çıkar. Ayrıca peteklerin bağlantı boruları özellik ile çapraz bağlantı yapılır petek altlarındaki soğuma daha da azaltılabilir.

Kombim Neden Isıtmıyor

Kış aylarının en büyük sıkıntılarından biri de yeteri kadar ısınamamaktır. Yaşam alanlarınız ne büyüklükte olursa olsun onu ısıtmak kolay olmaz, en çok kullanılan ısınma araçları kalorifer sistemleridir ve evlerin, iş yerlerinin her tarafı bu sayede aynı ölçülerde ısınır. Ama kullana, kullana onların da ömürlerini tüketiyor ve gerekli bakımlarını yapmazsak bu sürenin daha da kısalmasını sağlıyoruz. Petek denilen radyatörlerin ısınmamasının ilk nedeni sıcak suyun eşit oranlarda tesisat içinde dolaşmaması olabilir. Bakımları yapılmayan kombilerin gerekli ısıyı vermesi beklenemez. Kombim neden ısıtmıyor dendiği zaman akla önce bu bakımların yapılıp yapılmadığı gelmelidir. Kombinizin bakımını yılda bir yaptırırsanız bu sorunların hiç biri ile karşılaşmazsınız.

Kombinizin ısı ayarını yükseltseniz bile bazen ısınamazsınız, bunun sebebi de ya kombiniz arıza yapmıştır veya kalorifer tesisat sisteminizde sorun var demektir. kombim neden ısıtmıyor kış aylarında en çok sorulan soruların başında geliyor. Her kombide var olan devir daim pompası suyu belli güç oranlarında tesisata pompalar. Ancak bu pompaların bozulması çok ender görülen bir durumdur. O zaman kombinin çıkış filtrelerinin bozulduğu akla gelebilir. Bu durumda da kombiniz size uyarı veriri ve önleminizi alabilirsiniz. Bir de kombinin içinde yeteri kadar su olmadığını düşünebilirsiniz. O zamanda alt taraftaki musluğu açarak gerekli suyu verebilirsiniz.

Ayrıca tesisatta olabilecek sorunlar yüzünden de kombileriniz çalışmayabilir, örneğin çatlamış borular, yanlış yapılmış olan kaynaklar, dirseklerin çok fazla kullanılmış olmaları da bu problemlere yol açabilir. Kombim neden ısıtmıyor sorusundan yola çıkarak bazı aydınlatıcı bilgiler vermek istiyoruz. Tüm bu sıkıntıları yaşamak sizi yıpratabilir ve kış aylarını battaniyelerin altında geçirmek zorunda kalabilirsiniz. En iyi çözüm çok iyi bir tesisatçı ile iş birliği içine girmektir. Onlar bu sorunların üstesinden gelebilecek kapasiteye sahiptirler. Eskiden olduğu gibi değil şimdiki yeni nesil tesisatçılar, onlar bilgisayar kullanmayı ve bunu işlerine yansıtmayı çok iyi biliyorlar. Ellerinde bulunan modern cihazlar her sorunun anahtarı konumunda. Kısa zamanda çözüme ulaşmanın ve beklenen ısı verimini almanın tek yolu bu tesisatçılardan geçmektedir.

Petek temizliğinin Faydaları

Halk arasında kalorifer radyatörlerine bilindiği gibi petek denmektedir. Isıyı en iyi biçimde alabilmek ve yüksek fatura ödememek için bu peteklerin bakımlarının yapılması şart, bakımı yaptırmak için illa ki bir sorunun olmasını beklememelisiniz. Bilindiği gibi radyatörlerin içinden devamlı sıcak su dolaşımı vardır ve ev veya yaşam alanlarımız bu sıcak su ile ısınır. Zaman içinde dolaşan sıcak suyun bir kısmı içindeki kirler nedeni ile peteklerin alt tarafında yoğunlaşarak oraya çökerler, ayrıca doğal olarak suyun kireci de boruları tıkayabilir ve bu da yine beklenen ısıyı almanızı engeller. Kombinizin ayarı ile oynayıp da ısıyı arttırma çabalarınız ancak yükselen faturaların gelmesine neden olacaktır. Köklü çözüm peteklerin temizlenmesinde yatmaktadır. Petek temizliğinin faydaları öncelikle ısınmanızı ve sonrasında da yüksek faturalardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Burada size çok iş düşüyor sayın kullanıcılar, kendi vücudunuz gibi düşünmelisiniz petekleri ve kalorifer tesisatlarını. Nasıl ki sizin kan dolaşımınızda oluşacak en ufak bir sorun tüm sağlığınızı tehdit edecek boyuta gelirse, kalorifer tesisatlarındaki sıcak su dolaşımını da aynı şekilde değerlendirmeli ve kendi rahatınız ve konforunuz için bakımlarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Petek temizliğinin faydaları ise önce beklediğiniz ısının sağlanması sonrasında da gelen faturalarınızdaki düşüşlerin bütçelerinizi rahatlaması olarak sayılabilir.

Zaman içinde bu rutin bakımları yapmaz veya yaptırmazsanız ileride başınıza daha çok masraf gerektiren tamiratlar açılabilir. Isıtma tesisatınızın ömrünü uzatmak ve istediğiniz verimi alabilmek sizin elinizde. Petek temizliğinin faydaları tamamen sizin lehinize sonuçlar doğuracaktır. Sisteminiz ne kadar kirli ve sorunlu olursa olsun yapılacak işlemin boyutu 2 saati geçmez bile ve aynı zamanda ortalık kirlenmeyecektir. Kombiyi ayırmaya gerek duymadan bakım ve temizlik işlerini yapıyoruz. Kullandığımız kimyasallar oluşan çözeltiyi sıvı hale getirecek ve biz de bu iş için özel olarak tasarlanmış olan makinemizle bu çözeltiyi çekerek sisteminizi eskisinden daha temiz bir hale getireceğiz. Artık ısınma sorununuza nasıl son vereceğinizi öğrendiniz, bizimle online olarak internet sitemiz üzerinden de iletişime geçebilir ve yardımlarımızı isteyebilirsiniz. “Siz isteyin biz yapalım” ilkemizden ödün vermeden çalışıyoruz.

Teknik Bilgi: Kalorifer petek ve radyatörlerin kirlenmesi sistemdeki suyun kapalı devre olarak çalışması ve zaman ile kombinin suyun eksilmesinden dolayı su verilmesi yada boya ile tamir için peteklerin sökülmesinden dolayı sisteme yeniden su doldurulmasıdır. Kısaca tesisata su verme işlemi esnasında olsijenin tesisata girişi sağlanır oksijen-hava-su = pas demektir. Petek gövdenin dahi saçların paslanması zaman içinde tesisatlardaki suyun yoğun olarak katı hale gelir. Temizlenmesi durumunda peteklerdeki katı cisimlerin kombi içine giderek kombi esenjör ve pompasına zarar verir. Petek temizliği yapılması durumunda hem kombinizin hem de petek ve tesisatınızın rahat çalışmasını sağlar, faturalarınıza %10 katkı sağlar.


Leave a Reply

*

captcha *