Kombi Suyu Eksiltiyor

Kombi Suyu EksiltiyorÜniversiteyi kazanıp da geldiğim İstanbul’da bir yıldır bir yurtta kalıyordum. Bu yıl kız kardeşim de üniversiteyi kazanınca, ikimiz birlikte kiralık bir eve çıktık. Tesisat işlerinden pek anlamamakla beraber, zamanımızın çoğu okulda ve işte geçiyordu. Ta ki on yılın karakışı diye adlandırılan bu kışı yaşayıp da kombinin suyu eksiltme sorunuyla karşılaşana kadar aman aman bir sorunumuz yoktu.

Kombinin su eksilttiği sorununu yaşadığımızı anlamamız bile oldukça zaman aldı. Peteklerde ısı kaybı olunca, ne yapmamız gerektiğini söylesin diye babamı aradım. Bana gerekçe olarak ; petek temizliği, kombiye su basma gibi terimler kullanıyordu da anlayan kim tabi. Neyse ki uzun uzun açıklayıp, neyi nasıl yapacağımı tarif etti. Ama sorun hala devam edince bir şeyleri yanlış yaptığımı kendisini anlamadığımı düşünüp; kardeşime de aynı talimatları uygulattı. Kardeşimden de sonuç alınamayınca, sınav haftası bu soğukta nasıl ders çalışacağız diye bir hafta arkadaşlarımızın evinde kaldık. İnsanın kendi evi olup da, nedenini anlamadığı bir sorun yüzünden başka bir yerde kalması kadar saçma ve üzücü bir şey olamaz. Arkadaşlarıma da danışıp sorunun ne olduğunu anlamaya çalışsam da; sordukları belirtilerin hiç biri olmadığı için bir cevap bulamadık.

Sınav haftası da bitince pes edip apartman görevlisini çağırdık. Apartman görevlisi her yeri inceleyip kombinin suyu eksilttiğini söyledi. Haliyle bu, babamın aklına gelmeyip de bana yüklendiği için hayıflanmasına sebep oldu. Kombi suyu eksiltmesini halledecek iyi bir firma bulduktan sonra, babam eve gelen ustayla telefonda konuştu. Peteklerin vanalarından su gelmediği halde nasıl kombi su kaçırıyor diye sorduğunda; su kaçaklarının ille de petek vanalarından sızmadığı bazen de kombinin içinde bir sızıntı olduğunu açıkladı usta. Bu sızıntıyı biz göremesek de kombinin monte edildiği duvarda çatlama, kabarma rutubet meydana gelebilirmiş. Neticede kimyasal bir ilaç kullanılarak sızıntıyı kapattılar ve ertesi gün evimiz ısındı.

Üç hafta sonra apartman görevlimiz, üst kattaki komşumuza da aynı sorunun yaşandığını söyledi. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kombinin rutin bakımını yaptırtmak oldukça önemli. Aksi takdirde yaz aylarında hiç kullanmasak da kışın ortasında battaniyelere sarınıp elimizde telefon sorunun ne olduğunu bulmaya çalışmak olacak iş değil.
Kombi Suyu Eksiltiyor
Kombi suyu eksiltiyor:  Kat kalorifer tesisatlarında merkezi sistemden bağımsız bireysel ısınma sistemlerine kat kalorifer tesisatı denir. Kombi ile yapılan bu ısıtma sistemi özelikle konutlarda yoğun şekilde kullanılmaktadır. Kalorifer tesisatlarının bir kısmı mevcut eski daireler e sonradan yapılır. Bunlarında bir çoğu evlerde oda gibi mahallerde genelde taban parke olduğundan tesisat yüzeysel yapılır. Böylece tesisat veya kombi herhangi bir su eksilmesi görülmesi durumunda bu sorun rahatça görülebilir ve tamir edilebilir. Diğer bir tesisat şeklinde ise bu o kadar kolay olmaz. Bilindiği üzere yeni yapılan yapılarda su ve kalorifer tesisatları inşaat esnasında yer altından çekilmektedir. Tesisat yapım aşamasında gerek kaynak hatası gerekse borunun ham maddesinden kaynaklı vb hatalardan dolayı zaman içinde sistemin devre geçip ısınması ile sonradan tesisat kaçakları ortaya çıkmaktadır. Kombi tesisatlarında kullanılan pprc boruları bir çok marka altında üretilmektedir. Bu boruların fabrika üretimlerinde belli deneylere tabii tutularak testler yapılır. PPRC borular 16 bar a yani PN16 bar olarak üzerinde dayanabilecekleri maksimum basınç değerleri yazar.

Tesisatların yapım aşamasında yapılan testlerde genel 5 veya 6 bar ile test yapılır ve bu şekilde teslim edilir. Test yüzeysel olarak bir iki saat kontrol edilip bu şekilde bırakılır. Normal şartlarda bu testler özel cihazlar ile daha yüksek basınlarda test edilir ve uzun süre testlerde tutulur. Bir diğer seçenek şebeke suyun sürekli inşaat bitene kadar tesisatlarda aynı basınçlarda tutulması ile sağlanabilir. İnşaat esnasında ki çalışmalarda bazen yanlışlıkla bezende bilinçli çivi batması kürek veya sert cisimlerin çarpması sonucu oluşan sıyrık ve kırıklar oluşmaktadır. Kalorifer sistemi çalıştıktan sonra içindeki suyun ısınması ile boru içindeki çok küçük fabrikasyon hataları veya sıyrıklarda ısıdan dolayı yumuşama olur ve su bu noktalardan döşeme altından tabana yayılır ve beton suyu iyice emdikten sonra alt katlara akmaya başlayacaktır. Dolayısı ile ev içinde ve alt katlarda hasarlar meydana gelir. Bu arada kombi basıncı bu sızmalardan dolayı düşer ve basınç 1 bar altına düştüğünde kombi otomatik olarak devre dışı kalır. Bu türden kaçaklarda makine kamera sistemin kaçağın noktasını bulması zorlaşabilir. Su basıncını 6 saat üzerinde düşme mevcut ise kırmadan kimyasal kullanılarak kaçak 3 ile 6 gün arasında kaçağın olduğu nokta kimyasal tarafından kristalleştirilerek kaçağı kapatmaktadır.


Leave a Reply

*

captcha *