Kombi Petek Temizliği

Kombi Petek TemizliğiBir anda soğuyan havalar dolayısıyla iki gündür iş yerinde kabanlarımız, eldiven ve berelerimizle oturuyorduk. Hayır, sorun ödenmeyen doğal gaz faturası değil, sadece ihmal edilmiş kombi petek temizliği idi. Osman bey’ de yeni kurulmasına rağmen oldukça iyi bir firmada modelistlik yapıyorum.  Bir anda soğuyan hava şartları hepimizi şaşırttı üstüne bir de eksi dereceleri gördük. Eviniz iş yerinizden oldukça uzaksa zaten işe gelene kadar ellerinizi ayaklarınızı hissedemiyor parmaklarınızı oynatamıyorsunuz. Bir de üstüne işiniz çizim yapmaksa, kendinize gelmeniz rahat yarım saatinizi alıyor. Bu yarım saat iş yerinizin sıcak olduğu ihtimalidir. Biz iki gündür eldiven mont titremekten iş yapamayınca, peteklerin neden sıcak olmadığını sorduk. Patron da kombi garanti belgesi süresi dolduğu için bizi geçiştirince, çayımızı kahvemizi alıp yan dükkâna geçip orada oturmaya başladık. Çünkü gerçekten o soğukta o halde oturarak üç saat sonunda donmaya başlardık. Cebinde akrep olduğunu artık iyice anlamış olduğumuz patronumuz, isyanımıza dayanamayarak bir tesisat firmasını aradı.

Kombi petek temizliği için gelen ekibi görünce bu iş oldukça tuzluya mal olacak korkusundan daha insanlar işlerini yapmadan onlarla pazarlığa tutuştu. Ustalar da haklı olarak daha sorunun ne olduğunu bile bilmediklerini, onlara durumu anlamaları için müsaade etmesini rica ettiler. Ama nerde. Bizim patron hemen “sen nerelisin, aa ben de oralıyım, hemşeriyiz” muhabbetine girmişti bile. Neyse ki güç bela elinden kurtardığımız ustalar durum tespiti yaptılar.202

Sabah saat on civarında geldiler. Ne yalan söyleyeyim hepimiz, tüm petekler yerlerinden çıkarılacaklar hepsi tek tek temizlenecek kafadan bir gün daha iş yapamayız bari patron izin verse diye düşünüyor ve öyle umuyorduk. Oysa ustalar hiçbirpeteği yerlerinden sökmeden, etrafı zerre kirletmeden işlemi gerçekleştirdiler. Zaten petekleri yerinden sökmek kalıcı hasarlara sebep olarak, sorunu daha da beter hale getirilmiş Şehir suyunun içindeki kireç, pis su dolayısıyla kombi petek temizliği iki yıla bir yapılmalıymış. En azından iki yıl daha böyle bir sorun yaşamayacağımızı bilmek bizi rahatlattı ama sanırım patronumuzu daha çok rahatlattı. Bu kadar kısa sürede gerçekleşen kombi petek temizliğini ne şekilde yapılır ne ihmal etmek ne de ertelemek akıl karı bir iş dir.

Kombi petek tesisatları devreye alınma tarihinden itibaren belli bir ömür biçilmiştir. Örneğin kombiler için sanayi bakanlığının biçtiği ömür 10 yıldır. Radyatörler için biçilen ömür şu anda 10-12 yıl arası fabrika garantisi olmakla birlikte 15-20 yıl arası dayanabilmektedir. Peki, ne gibi şeyler yapar isek kombi ve radyatörlerin ömrünü uzatabiliriz?
Kombi Petek Temizliği
Tesisatın sağlıklı ve uzun ömürlü bir tesisat elde edebilmek için birkaç şeye dikkat etmemiz gereklidir.

1) Dairemizde ki alt yapı tesisatlarının malzeme seçimi ve kalitesi 2) Tesisatlar da kullanılacak boru çapının her zaman bir üst çap seçilerek yapılması  3) İşçilik yapılan işin ustalığı bir o kadar önemlidir. Ne kadar az dönüş ve dirsek kullanır isek o kadar tesisatımız rahat çalışır. 4) Radyatör seçimi: Isıtılacak mahal için radyatör gerekli kcal/h hesabı iyi yapılmalı. Radyatör bağlantıları alttan yâda çapraz yapılarak devir dayım hızlandırılmalıdır. 5) Kombi seçimi: Dairenizin toplam metre karesi veya da toplam ısı ihtiyacını karşılayacak bir kapasitede bir kombi seçilmelidir. Örneğin 50-ile 130 metrekare bir daire için maximum seçilecek kombi 24 kw (20000) kcal/h iken 130-200 metre kare arası bir daire için seçebileceğiniz max 28-30 kw (24000-26000) kcal/h arası bir cihaza ihtiyacınız var demektir.

Tesisatlar da kullanılacak tüm malzeme bir ekip çalışması gibi bağlantılıdır. Bu nedenle bu tesisatlarını yıllık periyodik bakımlar gerektirir. Bir kombi için en az 2 yılda bir kez bakım yapılması gerekir. Aynı şekilde radyatör petekler ve boru tesisat temizliğinde kombi ile beraber yapılmalıdır. Kullandınız otomobil nasıl her 10.000 km de bir bakım gerektiriyor ise kalorifer tesisatlarında da her iki yılda bir bakım gerektirir. Bakımlarda tesisat içinde inşaat zamanında yâda sonradan oluşan kireçlenme pas çamur gibi tortular sistemde sorunlar çıkarabilir. Bunların temizlenmesi ile beraber kombi pompası eşanjör ve radyatörlerde ısınma sorunları azalır ve sistem rahat çalışır.


Leave a Reply

*

captcha *