Kalorifer Temizliği

Kalorifer Temizliği

Evlerimizde en yaygın kullanıma sahip ısı araçlarımız kalorifer tesisatları dır. Onlar sayesinde evimizin her yanı eşit oranda ısınır ve sağlıklı sıcaklık elde ederiz. Zaman içinde içlerinde bulunması zorunlu olan ve bizim ısı kaynağımız olan sular, hava, metal ile karşılaşınca pas tutar ve tesisat içinde de paslanmaya, suların kireçlenmesine ve peteklerin diplerine çökerek toru oluşumuna neden olur. Burada biriken bu balçık gibi çamurlaşmış birikintiler, yeterli ısı almamızı engeller ve üşümeye, ısınmak için daha fazla yakıt tüketmeye başlarız. Aklımıza ilk önce bu sorunu getirerek çözüm arayışlarına girmeli ve sorunun ortadan kalkmasına çalışmalıyız. Kalorifer petek temizliği tüm tesisatın temizlenmesi ile sağlanır ve kendi başımıza zorlanacağımız, yapamayacağımız bir iştir.

Düzenli ısı elde edebilmek için kalorifer tesisatımızı ve peteklerinin belli aralıklarla ki bunu uzmanlar 2 ile 3 yıl arasında olarak belirlemiş; temizlenmesi gerekmektedir. Uzman tesisatçılar, ellerinde bulunan özel olarak hazırlanmış kimyasallarla (asit denilebilir) kalorifer ve peteklerin temizliğini sağlamakta ve gereken ısı yalıtımına kavuşturmaktadırlar. Kalorifer temizliği her anlamda önemlidir, güvenilir ellerle yapılması, özel kimyasalların kullanılması tesisatın uzun ömürlü olması için önemlidir. Kullanılan bu kimyasalların tesisatlara ve peteklere hiç zararı yoktur, sizler bu duyarak sakın tuz ruhu veya benzeri şeyler dökerek kaloriferlerin-izi temizlemeye kalkışmayı, önüne geçilemeyecek hasarlara neden olursunuz.

Temizlik işlemine geçilmeden önce tesisatın suyu tamamen boşaltılır ve kimyasallar içeriye dökülerek, oluşan tortu ve çökeltiler parçalanır, bir süre beklendikten sonra bu pislikler temizlenmesi için özel motorlar sayesinde çekilerek bir başka yere boşaltılır. Kalorifer temizliği ne zaman yapılır kışa girmeden yapılmalı ve önceden önlem alınmalıdır. Kışın soğuk günlerinde buz gibi havada oturmak istemiyorsak buna dikkat etmeli ve gerekenlerin yapılması için iş bilen tesisat firmalarından yardım almalıyız. En fazla 2-3 saat gibi süren bir işlemden sonra tesisatınızı tamamı temizlenmiş olacak ve beklenen ısıyı randımanlı olarak almaya başlayacaksınız. Kireçlenmelerden kaynaklanan boru ve tesisat tıkanıklıkları da yine özel maddeler ile çözülerek açılmakta ve yakıt tüketiminiz azalarak gerekli ısıyı almanız sağlanmaktadır. Kalorifer tesisatları yıllık bakımları yapılmalıdır.

Genel kalorifer tesisat çeşitleri, sorunları ve çözümleri, avantaj ve dez avantajları nelerdir?
Kalorifer tesisatı denilince bir kaç tesisat tipinden bahsedebiliriz.
1) Kat kalorifer tesisatı(klasik)pprc borulu kombi ile ısıtma
2) yerden ısıtma tesisatı(krosnik hortum boru)kombi ve kazan ile çalışabilir.
3)mobil sistem kalorifer tesisatı kazan ve kombi ile çalışabilir.
Kalorifer Temizliği
Kat kalorifer tesisatları: Günümüzde en çok kullanılan tesisat tipidir. Sistem kombiye bağlı olarak çalışır, fakat tesisatın alt yapısı çok önemlidir. Eski binalarda tesisatlar yüzeyden geçirilerek yapılmaktadır. Yeni binalarda ise bu işlem binanın inşaat durumunda yapılır. Yüzeyden yapılan tesisatlar çok fazlaca dirsek kullanılmak zorunda kalındığından diğer yer altı tesisatlar göre avantajlıdır. Çünkü tesis atlarda kullanılan her bir dirsek kombi içinde ki pompanın hızını 1m/sn düşürmektedir. Ayrıca estetik açıdan da çirkin bir görsellik ortaya çıkmaktadır. Yer altın dan yapılan tesisatlar da seçilen boru çapı ve işçilik iyi yapılır ise yüzeyden yapılan tesisattan /25 daha avantajlı verimli olur. Ayrıca evinizin veya işyerinizin metre karesi ve cephe konumu kat yüksekliği gibi faktörler ısınma için çok önemlidir. Örneğin müstakil bir bina ile çok daireli bir binanın ısı farkı çok olabilir. Site şeklinde her katta birden fazla daire olan binalarda tek daire üzeri binalara nazaran daha korunaklı ve sıcak olabilir. Dairenizde ne kadar çok dış cephe var ise o kadar ısı tüketimi çok olur. Bu nedenle binalarda ısı yalıtımı en az kombi radyatör ve tesisat kadar önemlidir. Binamızı ne kadar iyi izole edebilirsek o kadar ısıdan tasarruf etmiş oluruz.

Yerden ısıtma kalorifer tesisatı: Yerden ısıtma tesisatı kombi ve kazan ile ısınma saplanabildiği gibi konutlarda pek tercih edilmeyen bir ısıtma şeklidir. Yerden ısıtma tesisatlarından radyatör(petek) kullanılmaz. Tamamen yerden hortum boruların sık aralıklar ile dolaştırılarak hortum içinden geçen sıcak suyun ortama yükselmesi ile ısınma sağlanır. Yerden ısıtma tesisatları en çok kapalı havuz sauna, hamam, kaplıca ve sosyal tesislerde mermer yüzeylerin alt kısımlarında kullanılır. Sağlık açısından sakıncalı olup özellikle astım hastaları için tehlike arz etmektedir. Döşeme altından ısınma olduğundan ısına hava yükselmektedir. Böylece havayla beraber yerdeki tozu ortama yükseltir ve solunumla beraber tozu solumuş oluruz. Bu sebeplerden dolayı konutlarda pek tavsiye edilen bir tesisat tipi değildir.

Mobil sistem kalorifer tesisatı: Mobil sistem kalorifer tesisatları hem kombi ehemde kazan ile çalışabilen radyatörler ile ortamın ısıtılması sağlanan tesisattır. Mobil sistem tesisat kombiden çıkan gidiş ve dönüş borularının kol lektöre bağlanarak buradan radyatörlere hortum boruyla taşınmasıdır. Her bir petek için bir gidiş bir dönüş borusu çekilir. Örnek 6 adet petek için toplam 6 gidiş 6 dönüş toplam 12 adet hortumu kol lektöre giriş ve çıkış yapar. Sistem ısıtma suyu kolektörden dağıldığından tüm radyatörlere eşit bir şekilde dağıtım yapılması sağlanır. Isıtma dengeli olduğundan tüm radktörlerde ısı hemen, hemen eşit olur ve ideal bir ısıtma tesisat şeklidir.
Kalorifer Temizliği
Merkezi sistem kalorifer tesisatlarında özellikle son yılarda mobil sitem tesisatı çokça tercih edilmektedir. Merkezi kazan tesisatları bireysel kombi sistemlerine nazaran daha iyi sınma sağlanmaktadır. Son yönetmelikle 2000 m2 üzeri binalarda merkezi sistem zorunludur. Bunun sebebi enerji verimliliğini artırmaktadır. Örneğin kombili sistemlerde binada her daire peteğini kombisini aynı anda çalıştırmamaktadır. Fakat merkezi sistemde genelde çalışır ve ısı her daire de dengelidir. Fatura kombili sistemden daha az gelmektedir.
Merkezi kazan tesisatlarında kalorifer suyu sıcaklığı 90-70 c kuralına uygun çalışır. Örnek verecek olursak kazan çıkan suyun sıcaklığı 70 c ise dönüş 50 c dir.t1-t2=90-70=20c lik bir soğuma yaşanmaktadır. Bu soğuma suyun peteklerden geçerken sürtünmeden dolayı bıraktığı sıcaklıktır.

PRATİK ISI KAYBI HESABI
1- Öncelikle mahallin oturum alanı hesaplanır,
2- 1. bölge: 30 kcal/m3 2. bölge: 45 kcal/h/ m3 3. bölge: 60 kcal/h/m3 değerlerinden ısı kaybı yapılacak mahallin bölge durumuna göre yukarıdaki değerlerden biri seçilir.
3- Eger ısıtılacak mahal BODRUM, TERAS yada ÇATI katı ise yukarda seçilen değerlere ek olarak 15 kcal/h/m3 zam eklenir.

ÖRNEK: Ankara da (2.bolge) de 3 katlı bir binanın 2. katındaki 6×4 m2 lik bir
Salonun ısı kaybı nedir? (kat yüksekliğini 3 alalım )
Alan: 6×4=24 m2 2. bölge değeri: 45 kcal h=3 m (kat yüksekliği)
Isı kaybı: 24x3x45=3240 Kcalh
AYNI MAHAL İÇİN RADYATÖR SEÇİMİ :
ısı kaybı 3240 kcal-demir döküm marka pkkp 600 ‘lük radyatörün verdiği ısı 2287 kcal/m dir.
3240/2287=1,41 m yani; pkkp 600 lük radyatör seçilir.

Bilmeniz gereken birkaç bilgi
1) Kombi su basıncı: 1-2 bar arası ortalama 1,5 bar olmalıdır.
2) Kalorifer peteklerinizin suyunu sürekli değişmeyin(sisteme verdiğiniz su ile  beraber oksijen girerek paslanmayı artırır)
3) Radyatör bağlantılarınız mümkün ise çapraz bağlantı olmalıdır.
4) Kombinizi evden uzun zaman ayrılmayacak iseniz kapatmayın kısık ayarda tutun.


Leave a Reply

*

captcha *