İstanbul Petek Temizliği

İstanbul Petek TemizliğiBir süre önce konservatuar sınavlarına başvurdum ve sınavlara girmek için İstanbul’a uzaktan bir akrabamızın evinde iki haftalığına misafir oldum. Kadın oldukça yaşlı ve yakın akrabası olmamasından dolayı ev işleriyle artık ilgilenemediğinden peteklerini uzun zamandır temizletmemiş olduğu için evin içerisi dışarıdan daha soğuk desem yalan olmaz. Başlarda yaptırmak için tesisatçı çağırmayı önersem de üst üste battaniyelerine sarınmış kim uğraşacak onunla emekli maaşıyla diye çıkıştı. Fakat o kadar soğuk ki; evde ders çalışmamın, metni prova etmemin imkânı yok. Aileme telefon açıp, durumu anlattım ve onlardan bunun için bir miktar para talep ettim. Fakat onlar İstanbul petek temizleme ücretlerine dair bir bilgilerinin olmadığını gönderdikleri paranın yetmeyebileceğini önce bunu araştırmamı istediler.

Daha önce memlekette bir defa petekleri temizletmiştik. Usta bütün petekleri söküp içini tazyikli suyla yıkamıştı. Bir yandan sınavlara çalışırken, öte yandan ev sahibi petek temizliği istemiyorken böyle zahmetli bir işe kalkışmak pek de mantıklı ve kabul ettirilebilir bir şey gibi durmuyordu. Yaşlı teyzeye bir günlük kalabileceği kimsesi olup olmadığını sorduğumda ise paparayı yedim, kimin evinden kimi kovduğuma içerlenip söylenip durdu. Emrivaki de olsa onun iyiliği için petek temizliğini yaptırtmam gerekiyordu. İstanbul’a ve dolayısıyla İstanbul petek temizliği yapan firmalara hakim olmadığım için İstanbul’da yaşayan arkadaşlarıma danıştım. Üçünün de ortak söylediği tek şey bu işi ciddiye alan iyi bir firmayla görüşmemdi. Yoksa petekleri temizleteceğim derken daha büyük sorunlarla karşılaşabilirmişim. Önerdikleri birkaç firmayla görüştüm ve kendilerinden toplam petek sayısını söyleyerek afaki bir ücret söylemelerini rica ettim ve tekrar ailemi arayarak onlara bildirdim.
İstanbul Petek Temizliği
Babamın maaşını alması birkaç gün süreceğinden, bu süre içerisinde hurdacıdan iki tane ısıtıcı alıp birini yaşlı teyzenin odasına, diğerini de kendi odama koydum. Fakat bu sefer de elektrik faturasının yüksek geleceğinden söylenip durdu.
Neticede parayı hesabımdan çektiğim gibi petek temizliği için bana en uygun olan firmayla görüştüm 1 saat sonra eve gelen ustalara ve bana bağıran yaşlı teyzeyi zor zaptettikten sonra, ustaları izlemeye koyuldum. Fakat bir gariplik vardı kombileri yerinden sökmüyorlardı. Çok kısa bir sürede bir makineyle ve kimyasal ilaçla peteklerin içlerini temizlediler. Kazıklandığımı düşünerek petekleri yerlerinden sökmelerini söyledim ve o an aslında bunun çok yanlış bir işlem olduğunu, peteklere zarar vereceğini. Böylelikle hem daha etkili hem de daha temiz çalışıldığını öğrendim.  İşlem tamamlanıp da ev ısındığında yaşlı huysuz teyzemin teşekkürlerini ve hayır dualarını da alarak sınava girdim. Umarım her şey çok iyi olur.


Leave a Reply

*

captcha *