Tesisat Temizliği

Tesisat Temizliği

İyi ısınabilmek, yakıttan tasarruf edebilmek için petek ve tesisatlarımızın temizliğinin ve bakımının önerilen zaman içinde yapılması gerekir. Yoksa istediğimiz kadar yakıt tüketelim bir türlü ısınamayız ve yakıt masraflarımız katlanarak büyür. Petek ve tesisatların bakımı hep birlikte yapılır, birbiri ile bağlantılı olan boru ve petekler, yetkili kişilerce azami özen göstererek ve yerlerinden sökülmeden, hiçbir yer kırılmadan gerçekleştirilir, eviniz kirlenmez, en fazla 2-3 saat içinde olup bitecek bu işlemden sonra petek ve tesisatlarınız ilk günkü gibi çalışmaya başlayacak ve azami ısı verecektir. Tesisat temizliği nasıl yapılır zannedildiği kadar kolay bir iş değildir, herkes yapamaz, yetkinlik ister, el becerisi ister, bu işte uzmanlaşmış olmak ister. Bu yüzden peteklerimizi gerektiği gibi ısı vermezse, üst tarafları sıcak, alt tarafları soğuk ise, yakıt tüketimimizde bir artış gözlemlenmekte ise, aklımıza gelecek ilk şey, petek ve tesisatların tıkalı olduğudur.

Hemen işin uzmanına baş vurmalı ve tesisat ve peteklerin temizliği için ondan yardım ve destek almalıyız. Onların ellerinde, tesisat ve petek temizliği için özel olarak tasarlanmış motorlar, temizleme aletleri, özel kimyasallar vardır. Tesisat temizliği sorunu hiçbir şey yerinden sökülmeden yapılır, evinizin savaş alanına dönüşmesine izin verilmez, yapılan pislikler zaten motorlar tarafından çekilerek başka yerlere boşaltılır, size kalan sadece ısınmak olacaktır. Tesisat ve peteklerin içlerinde dolaşan su, zamanla kireçlenmelere, çamurlaşmalara, tortu tabakasının oluşmasına sebep olur. Bu durumda da yeterli ısıyı alamaz ve sorun yaşamaya başlarız. Çarşı ve marketlerde satılan bilindik kimyasalları döküp de kendiniz temizlemeye sakın kalkmayın, zira daha büyük zararlara yol açarsınız. Tesisatınız delinir ve işin boyutları büyüyerek başınıza daha çok iş açılır. Tesisatçıların ellerindeki kimyasallar özel imal edilmiştir, tesisata asla zarar vermez.
Tesisat Temizliği
Profesyonellerin ellerindeki makineler, kalorifer tesisatının bir yerinden bağlanır, daha sonra tesisat temizleme kimyasalı makinenin içine boşaltılır. Bu işler için hazırlanan pompa vasıtası ile kimyasallar tesisatın içinde hareket ettirilerek temizlenmesi gerçekleştirilir. Tesisat temizliği bu şekilde tamamlanır ve ısıdan en iyi verimi almanız sağlanır. Kaloifer tesisat temizliği yapılan tesisatların yüzde 85 ısınma sağlanmıştır./15 kısımlarda ise tesisat alt yapısı ile ilgili sıkıntılar çıkmaktadır. Bir önemli nokta ise kombinizin yer taini bu çok önmelidir.Kombinin koyulacağı nokta tesisatın orta noktası olmalı ve  aynı zaman da banyo ve mutfağa yakın nokta seçilerek sıcak suyun daha erken gitmesi sağlanmalıdır.


Leave a Reply

*

captcha *