Sürekli Lavabo Tıkanıyor Sebebi

Sürekli Lavabo Tıkanıyor SebebiGeçtiğimiz günlerde yan komşumun benden bir isteği oldu ve yardımcı olmak istedim. Aslında konu günümüzde her zaman hemen herkesin de başına gelebilecek olan bir konudur. Konu lavabo tıkanıklığı konusudur. Bana sürekli lavabo tıkanıyor sebebi ne olabilir gibi bir soru sordu. Aslında bu sorunun cevabı son derece basit olmasına rağmen o kadar geçici olan çözümler var ki, aynı sorun sanki sürekli olarak tekrar ediliyormuş gibi geliyor. Oysa durumun aslında hiçte bu şekilde olmadığını ben zaten bizzat öğrenmiş oldum. Benimde başıma benzer olay birkaç yıl önce gelmişti. Birkaç yıldan bu yana da lavabo ile ilgili olarak tek bir sıkıntı bile yaşamadığımı belirtmek isterim. Bunun zaten bana göre asıl sebebi ben geçici olan çözümler değil, kalıcı olarak bir çözüm bulduğumu söyleyebilirim. İlk dönemlerde bende marketten alınan kimyasal ürünlerle bunu çözmeye çalıştım. Ama daha çok zarar verdiğimi ise zaman geçince anladım.

Daha sonraları ise kendime çok sık tıkanan lavabonun sebeplreri ne olabilir dedim. Genel olarak bakıldığı zaman ise yemek artıkları bunun ana sebebidir. Hatta bina yapılırken ve tesisat anlamında bir sıkıntı yoksa kesinlikle sebebi kullanıcıdan yani bizlerden kaynaklanmaktadır. Ben buna geçici çözümlerden bıktıktan sonra ise kalıcı olması açısından yetkili olan bir firma çağırdım. Kendileri son teknoloji olan araçlarıyla tıkanıklığın önce sebebini buldular daha sonra ise gerekli şekilde müdahale yaptılar. Bende onlara yardımcı oldum ve sorun çözülmüş oldu.

Komşuma da aynı konuda yardımcı oldum ve geçici olan çözümler yerine artık kalıcı olan bir çözüm aramasını ve bunun da yolunun uzman birinden destek alması olduğunu söyledim. Yoksa her zaman için sürekli lavabo tıkanıyor sebebi nedir gibi sorular aklında olacaktır. Daha sonra kendisi de yetkili bir tesisat firması davet etti ve sorunun çözüldüğünü gördü. Tüm bunların toplamında ise geçici olan çözümlerin yerine kendiniz her zaman bir firmayı davet edin ve işlerini nasıl yaptıklarını görün. Kalıcı çözüm için ve lavabo tıkanıklığını ortadan kaldırmak için yapılacak en doğru adım bu olacaktır.

Lavabo tesisatlarında meydan gelen tıkanmaların başlıca sebepleri nelerdir. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için temizlik bakım için ihtiyaç duyacakları en önemli olan su hayatımızın ve yaşamımızın devamı için olmaz ise olmazlardandır. Su olmadan hayat olmaz. Su kullanırken mutlaka tedbirli ve itinalı kullanmamız gerekmektedir. Kullandığımız su lavabo, süzgeç, küvet, wc, klozet gibi seramik veya polyester alaşımlı vitrifiyeleri ihtiyaçları karşılamada kullanılır ve su bunların aracılığı ile atık gidere gönderilir.

Özellikle lavabo ve küvet giderleri en çok tıkanmaların yaşandığı vitrifiyelerdir. Lavabolarda yaşanan tıkanmalar genelde vitrifiye içerisine kaçırılan katı ve büyük atıklardan kaynaklanmaktadır. Eğer lavabonuz çok sık tıkanıyor ise öncelikle gider borularının kullanılıp kullanılmadığını kontrol ediniz. Çünkü atık su tesisatlarında sık olarak görülen pi maştan daha küçük çapta gırtlak hortum kullanılmış olabilir. Bunların dışında tesis atlarda çok aşırı köşe dönüş 90 dere dirsek kullanılmış olabilir. Özellikle mutfak giderlerinde aşırı yağlı su kullanımından dolayı daha erken tıkanmalar başlayabilir.

Lavabo tıkanmaları kullanımdan dolayı da yaşanabilir. Örneğin lavabo içinde sebze meyve yıkanması esnasından çöplerin gidere kaçması veya demlik dibinde kalan çayın dökülmesi vb. birçok hata sayabiliriz. Sürekli tıkanan lavabolarda mutlaka tesisat hatası veya gider içinde büyük çaplı atık var demektir. Bu durumda size en iyi çözüm olarak kameralı tespit yapmak, gerekirse  kanal açma makinse ile müdahale edilebilir.

Leave a Reply

*

captcha *