Sultanbeyli Su Kaçağı Bulma

Sultanbeyli Su Kaçağı BulmaKardeşim Sultanbeyli’de oturuyor ve evi eski olduğu için, sık, sık tesisatçılara işi düşüyor. En son çağırdığı tesisat şirketini geçenlerde bana anlatıyordu ve çok memnun kalmıştı. Su kaçağını duvarlarını kırmadan hemen bilgisayar yardımı ile bulmuşlar ve kapatmak için kimyasal kullanmışlardı. Adını sorduğum zaman sultanbeyli su kaçağı bulma dedi. Böyle işini iyi yapan kaliteli işçilik ve malzeme kullanan tesisatçılara her zaman ihtiyacımız var. Bu açıdan Sultanbeyli ve çevresindekilerin şanslı olduğunu düşünüyorum. Su kaçağı gibi büyük bir sorunu bu derece kolay bir şekilde halletmek her tesisatçının işi değildir.

Anlattığım gibi kardeşimin evi çok eski ve eski sistem bir banyosu ve küveti var. Nedense her türlü aksilik de onun başına geliyor. Küveti tıkanmış ve pis sular gitmeyince evin içini kötü kokular kaplamış. Ama onun çözüm üreten tesisatçıları var ve hemen koşarak destek vermişler ve tıkalı küvetin tam olarak nereden tıkalı olduğunu yine gelişmiş aletleri ile kolayca bulmuşlar. Sonra da bizim hiç bilmediğimiz özel olarak tıkanıklık açmak için hazırlanmış olan maddeleri oraya dökerek ve ardından tazyikli su vererek kısa zaman dilimi içinde küvetinin tıkanıklığını açmışlar. küvet tıkanıklığı açma ustalık işidir, etrafı kırıp dökmeden yapıldığı zaman güzeldir ve insanın moralini bozmaz. Yoksa eski sistem çalışanlar gibi hemen küveti kırıp da onarmaya kalksalardı, işler değişik boyutlara gelir ve ekstradan bir sürü masraf çıkardı kardeşimin başına.

Gelelim rutin olarak yapılması gereken petek bakımına, bunu ben değil, işin uzmanları söylüyor en fazla 3 senede bir peteklerimizin bakımlarını yaptırmazsak, ısı randımanı düşermiş ve biz daha fazla yakıt harcayarak faturalarımızın yüksek gelmesine neden olurmuşuz. Peki peteklerin bakımı nasıl yapılır diye sorarsanız şöyle açıklayabiliriz: alt kısımlarına biriken tortu tabakasının temizlenmesi şarttır, zira dolaşan su, beraberinde pislik ve kireç de taşır ve bunlar çökelti halinde peteklerin altına yerleşir, bu yüzden ısı azalmaya başlar ve biz bunu fark etmezsek, daha çok ısınmak için daha fazla yakıt harcamaya başlarız. Bunların temizlenmesi işini de bilenlere bırakalım ve servis çağırarak, peteklerimizin temizlenmesini sağlayalım.

Leave a Reply

*

captcha *