Su Patlağı Nasıl Tespit Edilir

Su Patlağı Nasıl Tespit EdilirBiz birkaç bekâr arkadaş öğrenci evinde kalıyoruz. Her öğrenci evi gibi çok iyi bir yer olmasa da halimizden memnunuz. Arkadaşlarımızdan biri bir gün elini yıkarken banyoda bir su sızıntısıyla karşılaşmış. Hemen bize haber verdi ve biz ilk olarak ev sahibini aradık. Sızıntı konusunda bilgilendirdik. V sahibi çok şaşırmadı çünkü bu zaten ilk sızıntı değilmiş. Ev sahibimiz her hangi bir müdahalede bulunmadan onun gelmesini beklememizi istedi. Biz de kabul ettik. O zaman evde 3 kişiydik. Geri kalanımız okuldaydı. 3 arkadaş acaba çok maddi hasar olur mu ya da biz mi öderiz acaba diye düşünmeye başlamıştık. Ev sahibimiz 1 saat sonra kadar geldi. Yol uzaktı çünkü.  Ev sahibimiz bize durumu şöyle açıkladı: Evde bu tip durumlar birkaç defa daha olmuş ve asıl sebep üst kattaki komşudan su sızıntısı olmasıymış. Ama ev sahibimiz her seferinde bu işin tadilatını erteleyerek basit çözüm yolları bulmaya çalışıyormuş.

Su patlağı nasıl tespit edilir ben geçen gün bir internet sitesinde adını duyduğum ve herkesin çok memnun kaldığı bir tesisat firmasını önerdim. Olur, da belki lazım olur diye numarasını da almıştım. İyi ki de almışım. Hem çok temiz çalışıyorlarmış hem de uygun fiyatlara yapıyorlarmış. Biz 3 arkadaş internetten biraz daha araştırınca üst kattaki komşudan su patlağı olduğu takdirde biz de oluşan hasarı üst komşu ödüyormuş. Biz de hemen üst komşuyu çağırıp kendi aramızda durumu hallettik. Ev sahibimiz verdiğim numaradan adı çok duyulan tesisat şirketini aradı ve adresi verdi. Durum hakkında da ön bilgilendirme yaptı. Firma bizim bireysel bir müdahalede bulunmamamız gerektiğini söyledi. Onları beklememizi istediler. Biz de hiçbir şeye karışmadan onları beklemeye başladık.

Çok zaman geçmeden firma eve ulaştı ve öncelikle sebebin ne olduğunu buldu. Üst kattaki komşudan su sızıntısıydı. Geçici çözümler aramanın tadilatta işe yaramadığını, bir onarım lazıma hemen o an yapılması gerektiğini söyledi. Ev sahibimiz daha önceden yaptırmadığı için pişman olmuştu. Ama firmanın ustaları işini yaptığında biz çok memnun kalmıştık.

Su patlağı halk dilinde kullanılan bir kelime olmakla beraber aslında boru patlağı(arızası,delinme)şeklinde anlatılmak istenmektedir.Su boruları bundan 25 yıl öncesine kadar yapılan binalarda galvaniz olarak yapılırdı.Şap,döşeme altından yapılan tesisat boruları ziftlenerek izole edilirdi.Böylece metal borunun su ile temas ederek paslanma yaşanmamsı için bir önlemdir.Fakat galvaniz borularda zaman içinde özellikle sıcak su borularında kireçlenme ve dış etkenlerden kaynaklı daralmalar ve zaman sonrada boruda delinmeler oluşmaktadır.Sıkıntılı noktadan akan su zaman ile döşeme betonu içinde doyarak etrafına ve alt kat tavanına suyu sızdırmaya başlar.İkinci bir kullanılan ve halen günümüzde kullanılmaya devam eden pprc plastik su borularında güneş görmedikçe çürüme gibi bir durum söz konusu değildir.Ancak fabrikasyon veya usta kaynak hatası yüzünden sızıntı ve patlaklar olabilir.Tabiki birde atık su borularında akıntı olabilmektedir.Pvc pimaşları contaları ve ek bağlantı parçalarından veya tesisat borusunda yetrince eğim verilmeden yapılması neticesinde oluşabilen arızalardır.Bunun yanı sıra inşaat aşamasında alınan darbe,çatlak,kırık vs.gibi yıllar içinde ortaya çıkan sızıntılar olarak görebiliriz.

Leave a Reply

*

captcha *