Yangın Hidrant Su Kaçağı Tespiti

Yangın Hidrant Su Kaçağı TespitiYirmi beş yıllık bir apartmanda üç yıldır yöneticilik yapıyorum. Onca ısrarıma bütün çabama rağmen apartman sakinlerine hala yangın hidrant su kaçağının ne kadar önemli bir problem olduğunu anlatamadım.

Durmadan toplantı yapmama, evleri tek tek ziyaret edip konuşmama karşın hala konunun önemini fark edemediler. Geçen yıl yaşlı halamın evinde ufak bir yangın olayı yaşandı. Ufak dediğim, çok şükür mal can kaybı yoktu. Evin her köşesine sıçramadan müdahale etmişti kuzenim. Sigorta işleriyle uğraşırken, aklına takılıp da bu felaket daha büyük çaplı olsaydı ne olurdu diye apartmanın tüm önlemlerini araştırmış ve yangın hidrant su kaçağı tespit edilmiş. Bu şu demektir, Allah korusun başlarından büyük bir yangın geçseydi ve olay yerine gelen itfaiyeler söndürmek için binanın yangın hidrant borusunu kullansalardı, o depoda yeterli su olmayacaktı. İnsanlar “ nasılsa başımıza bir şey gelmez, bir de buna mı para vereceğiz” diye düşünüyorlar. Ki eğer cidden böyleyse, böyle düşünen birileri varsa şunu bilin ki; maazallah afetlerin hiç biri insanların başına planlı gelmez, lakin aklı başında insanlar önlem almalıdırlar. Şimdi insanlarda, “aman nasıl olsa eve sigorta yaptırdım, bir zarara uğrarsam sigorta öder” düşüncesi hakim. Nitekim alt komşumuz Selim Bey’e bunu anlatmaya çalıştığımda aldığım cevap bu doğrultudaydı. Oysa sahip oldukları canların, hadi onu geçtim evlatlarının canlarının sigortası yok.
Yangın Hidrant Su Kaçağı Tespiti
Yeni yasal düzenlemelerle yangın hidrantları devletin de sıkı takip listesinde yer almakta. Nasıl ki deprem sigortası olmayan evlerde oturmak sakıncalıysa, yangın hidrant borularında sızıntı olan evler de aynı oranda tehlikeli.  Ayrıca yangın hidrantta su kaçağı problemi tonlarca suyun ziyan olmasına da yol açıyor. Ortada hem kendi canınızın tehlikesi, hem de doğanın, üstelikte insanlar için yaşam kaynağı olan suyun ziyan olması gibi bir problem var. Üstelik işinin ehli olan bir tesisat firmasıyla anlaştığınızda, yangın hidrant su kaçağını hiçbir zarara uğratmadan kolaylıkla tespit ediyorlar. Bunun için özel olarak kullandıkları ekipmanları, aletleri var. Yanı evi bir süreliğine boşaltmanız, dayanılmaz gürültülere katlanmanız söz konusu değil. Yangın hidrant su kaçağını tespit edip kolaylıkla onarımını gerçekleştiriyorlar ve bunu çok cuzi bir ücret karşılığında gerçekleştiriyorlar.


Leave a Reply

*

captcha *