Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Can sıkan konuların başında gelen su kaçakları, temiz veya pis su borularından, kaloriferlerden, yağmur borularından olabilir. Nerden olursa olsun çok göz korkutucu ve sıkıntı veren bir durumdur, hemen çare bulunmazsa sorun büyü, giderek ıslaklıklar yayılır ve arkasından daha büyük problemler çıkar. Bu yüzden su kaçağı fark edildiği zaman hemen önüne geçilmeli ve işini bilen usta tesisatçılardan yardım istenmelidir, çünkü su kaçağı bizim tek başımıza yapabileceğimiz arızalardan değildir. Su kaçağı tespiti, ve tamiratı bilgisayarlı cihazlarla yapılmakta ve kullanılan kimyasal ürünlerle de kaçağın olduğu yer onarılarak bir daha kaçak olmasının önüne geçilmektedir.

Duvar veya tavanlarınızda rutubetlenme, ıslaklık, su damlacıkları gördüğünüzde hemen bir tesisat firması ile temasa geçin ve sorunun çözümünü onlara bırakın. Su kaçağı tespit etme, aslında teknolojik aletler sayesinde artık çok kolay, neredeyse tam yerinin tespit edilerek su kaçağının bulunması bu gelişmiş cihazlarla mümkün. Yeri belirlenen su kaçağına anında yapılan müdahale ile boru ağzından kimyasal madde dökülmekte ve o madde akarken su kaçağının olduğu yeri kapatarak bir daha olmasını engellemektedir. Aklınıza kimyasal maddeler tesisata zarar vermez mi gibi bir soru gelebilir, merak etmeyin bu kimyasalların borulara hiçbir zararı yok, yan etkisi olmayan özel kimyasallar bunlar.

Su kaçağının olduğu yerler kırılmıyor, dökülmüyor, evinize zarar verilmeden hemen onarılıyor. Su kaçağı tespit sorunu, artık çok kolay, bilgisayar her ortamda kullanılan çağın getirisi bir kolaylık ve bundan yararlana su tesisatçıları da kendilerini yenileyerek ellerindeki eski cihazlar yerine yeni gelişmiş bilgisayarlı ve kameralı cihazları kullanıyorlar ve noktasal olarak su kaçağının tam yerini buluyorlar. Kaçak için iletişim kurduğunuz tesisatçı ile randevulaşın, size verdikleri randevuya sadık kalarak söz verdikleri gün ve saatte gelecekler ve su kaçağının tam yerini bularak onarım işine başlayacaklardır. Sonrasında da işlerinin takipçisi olan tesisatçılar, herhangi bir sorun yaşanmasına izin vermeden gerekeni yapacaklardır. Eğer illa ki kırılma gerekiyorsa, mümkün olduğu kadar aza hasarla kırılma yapılmakta ve su kaçağı giderilmektedir.

Ev ve iş yerlerimizde mevcut su tesisatlarında zaman içinde yâda yapım zaman anında kaynaklanan sızdırma problemleri görülebilmektedir. Yaşam alanlarında sıkça görülen su kaçakları ve akıntıların birkaç sebebi vardır.

1. İmalat ve hammadde özelliği ve kalite kontrol aşaması

2. Nakliye ve taşıma sorunları

3. İşçilik hataları

4. Kullanıcı kaynaklı hatalar olmak üzere birkaç hata sayabiliriz. Gelin isterseniz teknik olarak bunları biraz açalım.
Su Kaçağı Tespiti
1. İmalat ve hammadde özelliklerinden bahsedecek olur ise kısaca ppprc yani plastik su borularının ana hammaddeleri petrol ve petrol ürünleri olan kauçuk gibi hammaddelerdir. İmalat esnasında hammadde içindeki kimyasalların orantılarının kaçırılması, çok veya az fark etmez. Bu aşama fabrikalarda gerçekleşir ve çok dikkat edilmesi gerekli bir konudur. Hammaddenin alımı kontrolü ve imalat aşaması gibi, birde imalat sonunda ürün kontrolü gelmektedir. Ürünlerin genel basınç testleri ve TSE standartları çok iyi kontrol edilmeli ve sızdırmaz sonuçları denetlenmelidir.

2) Nakliye ve taşıma: Plastik boruların taşınması ve inşaat şantiyeleri veya perakendeci depolarına indirilmesi esnasında boruların araçlar üzerinden sert bir şekilde atılması sebebi ile borularda meydana gelebilecek çatlamalar ve kırılmalar olmasına sebebiyet verebilmektedir.

3) işçilik hataları: İnşaat ve perakende işçilik yapan usta ve kalfaların yaptıkları işçilik hataları en çok sık görülen durumdur. Plastik boruların kaynak yapılırken boru içi ve üzerinin nemli ıslak olması, kaynak birleşiminin çap ve düz olmaması, ya çok aşırı borunun ısıtılması yâda az ısıtılmasından dolayı zaman sonra boru sıcak su hatlarında özellikle açılmaların olduğu görülmüştür. Ayrıca hava sıcaklığının eksinin altında olduğu inşaatlarda yapılan kaynağın sağlıklı olmadığıdır.

4) Son kullanıcı müşteri hataları ise kısaca mevcut kullanımdaki su tesisatlarında arızalanan muslukları bilinçsiz bir şekilde kendileri usta çağırmadan değiştirmek istemeleri duvar içindeki dişli parçalara zarar verir ve uzatmaları çatlatarak haberi olmadan işi hallettiğini zanneder. Diğer bir hata ise banyo ve mutfaklarda boru güzergâhını bilmeden matkap ile aksesuar monte etmeleridir. Bu durumda su borularını yada atık su giderlerini tahriş edebilirler. Tesisat tamiri sanıldığı kadar basit değildir. Küçük bir hata yüksek maliyetler çıkarabilir.


Leave a Reply

*

captcha *