Şebeke Hattı Su Kaçağı Tespiti

Şebeke Hattı Su Kaçağı Tespiti
Ülkemizde değişen imar planının her türlü inşaat firmasına kar sağlama fırsatı verdiğine inanan müteahhitler sayesinde,  günün normal bir saatinde yaşadığınız gürültü kirliliği bir yana şebeke hattı su kaçağı da sorun olabiliyor maalesef.

İnşaat firmaları için hep maden gözüyle bakılan, ama hiçbir zaman hummalı bir inşaat faaliyetine sahne olmamış, Bostancı semtinde ikamet ediyorum.  Nezih, sakin bir semt olan Bostancı’da İstanbul’un dört bir yanını saran site kültürü hemen hemen hiç yok gibidir. Mahalle çocuklarıyla oyun oynama kavramı burada hala devam etmektedir fakat bu son yaşanılan şebeke hattı su kaçağı meselesiyle artık bu güzel olgunun da azalarak biteceğinden şüphem yok. Burada yaygın inşaat modası, site değil bina cephesi dış mantolama idi. Böylelikle hem bina temiz ve yeni bir görüntüye kavuşuyor hem de büyük bahçeleri olan apartmanların siteleşme dolayısıyla dairelerinden ve bahçelerinden feragat etmelerine gerek kalmıyordu.

Fakat bu yıl evimizin bulunduğu caddede boylu boyunca sırayla tüm binaların yıkılıp, yerine yenilerini yapılmaları furyası meydana geldi. Hatta bir bizim bina bir de civarda beş bina daha bu moda akımına kapılmadı desem yalan olmaz. Sağlı sollu inşaat seslerinden, günlük hayata huzurla adapte olmak neredeyse imkânsız hale gelmişken, bir de üzerine geçen gün on saati süren bir su kesintisi yaşadık. Neden olarak şebeke hattı su kaçağı diye bir açıklama yapıldı. Böyle bir durum önceden haber verilmediği için gündelik hayatımızı ne kadar sarsıntıya uğrattı tahmin edebilirsiniz. Öfke ve gerginlikle insanlar sokağa çıkıp sorunun kaynağına neden olanlara çatmak istiyordu haliyle.
Şebeke Hattı Su Kaçağı Tespiti
Caddeye çıktığımda, mahallelinin inşaat çalışanlarına bağırıp çağırdığını gördüm. Demek ki inşaat sırasında yanlış bir müdahale ile şebeke hattı borularında su kaçağı meydana gelmişti. Ama bu suç inşaat işçilerinin değildi işte. Ülkemizde yeterli alt planı olmadığı gibi, bunu doğru kullandırtacak, zarar vermeden tabiri caizse kentsel dönüşümü yaşatıp- şehri güzel bir görüntüye kavuşturmak- için de yeterli eğitimlerden geçilmesi şart.

Dış hat su kaçağı sorunundan oluşan su kesintisinin normalde bu kadar uzun sürmemesi gerektiğini öğrendim araştırarak, fakat işlerinde uzman olan bir firma ile görüşülmemişti.  Ekipmanları yüksek kalitede olan, işinin uzmanı bir firma ile görüşülseydi bu su kesintisinin süresi rahat yarı yarıya inebilirmiş. Çünkü ellerinde bulunan bir aletle ve aleti çok iyi kullanan ustalar ile şebeke hattı su kaçağı tespiti yapmak ve bu tespit sonrası su kaçağı olan yeri onarmak oldukça kısa sürede ve etkili bir şekilde mümkünmüş. Böyle bir firmayla görüşülmeyerek onarılan bu şebeke hattı su kaçağı yarın öbür gün başımıza tekrar iş açar mı diye düşünmeden edemiyorum.


Leave a Reply

*

captcha *