Dış Hat Su Kaçağı Tespiti

Dış Hat Su Kaçağı TespitiEmekli olup da yıllardır biriktirdikleri paranın üzerine emekli ikramiyelerini ekleyip, şehrin az dışında müstakil bir ev alan annem ve babamın günleri, dış hat su kaçağı sorunuyla karşılaşana kadar huzur dolu geçiyordu. Yıllardır şehrin keşmekeşliği, debdebesi, sabah akşam çalışması, çocukları okutması, torunları kucaklaması derken kendilerine hiç zaman ayıramayan annem ile babam; artık yıllardır her gün hayalini kurdukları sakin, rahat, gelecek kaygısı duymadıkları ortamlarına bu eve taşındıklarında kavuşmuşlardı.

Annemin oldum olası resme, babamın da peyzaja, çiçeklere, şifalı otlara ilgisi vardır. Annem boyları ve tablolarıyla rutin hayatını sürdürse de; babama göre, canlı olan çiçekleri ve bitkileri günün üç vakti takip edilmeli ve onlarla konuşulmalı. Geçen yaz, babamın rutin sağlık kontrolü sırasında, bir sorunla karşılaşılmış ve iki hafta boyunca çeşitli tetkikler yapılmıştı. Ben de ısrar edince iki hafta da benim yanımda kaldılar. Fakat geri döndüklerinde, babam bahçesinde bir sorun olduğunu görünce çok üzülmüş. Annemin dediğine göre, bahçenin yalnızca bir bölümünde büyüttüğü çiçekleri solmaya başlamış. Babam önce bitkilerin kendisine küstüğünü düşünüp, onların bakımını yapsa da, çiçeklerin solduğu alan gün geçtikçe genişliyormuş. İyice içine kapanan babamın sorununa annem bir çare bulamayınca, beni aradı. Ben ne kadar araştırma yaptıysam da sonuç alamadım. Ve lise yıllarından arkadaşımın eşiyle beraber açtıkları serayı ziyaret edip nedenini sordum. Önce aynı toprağa başka bir tohum ekmemizi, eğer sorun hala devam ediyorsa nedeninin harici hat su kaçağı olabileceğini ve aciliyetle tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine, arkadaşımın vermiş olduğu bilgileri annemi arayıp kendisine ilettim ve sonucu bildirmesini söyledim.  Arkadaşım haklı çıkmıştı. Sorunumuz tam olarak dış hat su kaçağı sorunuydu. Hemen dış hat su kaçağı tespitinde uzman bir tesisat firması aramaya başladım. Bana, diğer bitkilere zarar vermeyecek, bahçeyi talan etmeyecek üzerine yüzde yüz garanti veren bir firmaya ihtiyacım vardı. Zira babamın üzüntüsünü geçireceğim diye onu kahretmek istemiyordum.

Nihayetinde bulduğum uzman tesisat firması, çeşitli ekipmanlarla dış hat su kaçağı olan yeri nokta atışı tespit ettiler ve hemen onardılar. Bırakın diğer bitkilere zarar vermeyi, fazla su aldığı için sorun çıkaran söz konusu toprak alanından bile çok kısa sürede verim aldık. Babam, çiçeklerini küstürenin kendisi olmadığı ve bu sorunu bir daha yaşamayacağı için oldukça mutlu oldu.
Dış Hat Su Kaçağı Tespiti
Bina, iş, yeri, fabrika, antrepo vb. büyük ölçekli işletme ve yapılarda Belediye imar işleri müdürlüğünce bu tip iş yerlerinde çok detaylı tesisatların yapımı gerekmektedir. Bunların içinden hava tesisatı, yangın tesisatı, buhar tesisatı, ısı eşanjör yer altı kalorifer tesisat güzergahları, dış hat şebek suyu hattı gibi çok değişik tesisatlar bina dışından yer altından yapılabilmektedir. Yapılan tesisatlarda zaman içinde çeşitli nedenlerden dolayı su kaçakları olabilmektedir. Bu tür tesisatlar bina dışında toprak altından yaklaşık 50 cm ve üzeri derinlikten bazense 100 cm yi bulan derinliklerden geçirilebilmektedir.

Derinden giden boruların herhangi bir arıza vermesi durumunda boru altı toprak olduğundan sızan su toprağa çekmektedir. Böylece tesisatlarda kaçak olduğunu ancak su basıncının düşmesi veya su deposu hidrofor kullanılıyor ise bunlardaki tüketim, basınç ve hidroforların çok sık devreye girmesi ile tahmin edebiliyoruz. Bunların dışında birde kaçağın olduğu noktayı bulmak nerdeyse imkansız gibidir. Dış hatlardaki bu su kaçaklarını bulma konusunda firmamızca konusunda tecrübeli usta ve akustik su kaçak bulma cihazları ile çok derindeki boru hatları sızıntılarını sizin için tespit etmektedir. Böylece sizlerde binanızın dört bir etrafını kazmadan sorun nerden olduğunu öğrenebilirsiniz.


Leave a Reply

*

captcha *