Bahçe Sulama Su Kaçağı Tespiti

Bahçe Sulama Su Kaçağı TespitiBabamın vefatından sonra yanıma taşınan annem, müstakil evimizin bahçesindeki güllerimi temizleme bahanesiyle budayıp orayı küçük bir sera haline getirdiğinden beri uzun zamandır ilk defa mutluydu ta ki bahçe sulama su kaçağı sorunumuz baş verene kadar.

Uzun zamandır yatağından çıkmayan yas tutan annemi, büyük çabalarım sonucu domates biber kıvırcık tohumlarıyla ayağa kaldırdığıma hala inanamıyordum. İnsanın üretmesi, yeşertmesi, bakımını üstleneceği bir şeylerin varlığı kendisine yaşama gücü, hayata tutunma ve dirayet veriyordu bunu biliyordum ama nedense geç aklıma gelmişti. Üstelik eve aldığım bir yavru köpeğin başaramadığını, bu bitki tohumlarının başarabileceğini düşünsem de ihtimal veremiyordum. Neyse ki başardık. Önceleri günde bir defa şöyle bir göz ucuyla baktığı sebze serasından artık çıkmaz olmuştu.  Ama ne yalan söyleyeyim evin bahçe sulama sistemini kontrol ettirtmek hiç aklıma gelmemişti.

Evin bahçeye bakan dış cephesinin yere doğru olan bölümünde hafiften bir renk farklılığı meydana gelmişti ama ben bunu hayra yorup, havadandır, nemden yosun tutacaktır diye yormuştum. Bir defa bakıp çok da üzerinde durmadığım bu görüntü bir buçuk ay sonra kadar bana daha da fena hale gelmiş gibi gözükmüştü.  Bu konulardaki bilgi eksikliğimden dolayı bir duvar ustası çağırdım. Sağolsun O da sadece kendi işiyle ilgili meseleleri haledebiliyormuş olacak ki duvarın sıvasını boyasını yenileyip gitti. Hepimiz sorunun hallolduğunu düşünmüştük. Ta ki sorun çok kısa bir sürede tekrar edene kadar. İşini iyi yapmadığını düşünerek duvar ustasını tekrar aradığımda, bana yapılması gereken her şeyi yaptığını belki de sorunun başka bir şeyden kaynaklandığını söyledi. Anneme yeni tohumlar almak için gittiğim yerde sorduğum sorular ve araştırmalarım sonucu, bahçe sulama su kaçağı olabileceğini ve hemen tespit edilmezse sorunun çok daha fazla büyüyebileceğini öğrendim. Bu sefer de yanlış bir karar alabilecek ve sorunun büyümesine yol açabilecek bir durum olmasın diye, işinin ehli uzman bir firma araştırdım. En azından sorun bu değilse bunu açık yüreklilikle söylemesini, ve beni sorunun çözümü doğrultusunda yönlendirmesini istiyordum. Eğer, bahçe sulama kaçağı varsa bu tespit edilirken annemin kurduğu bahçesinin talan olmasından öyle korkuyordum ki, uzman tesisat firmasıyla konuştum ve ellerinde bulunan ekipmanlar ile, bahçeye hiçbir zarar vermeden, bahçe sulama kaçağını tespit edebildiklerini sadece su kaçağının olduğu bölgeyi kazacaklarının garantisini aldıktan sonra çağırdım. Gerçekten de dediklerinin arkasında durdular ve bahçe sulama kaçağı tespiti yapıp kaçağı onardılar. Bahçe sulama kaçaklarında geç kalınması halinde evinizde çok büyük sorunlar ortaya çıkabileceğini öğrendim. Bu konuda dikkatli olmanızı ve gözünüzü dört açmanızı tavsiye ediyorum..


Leave a Reply

*

captcha *