Su Borusu Patlağı Tamiri

Su Borusu Patlağı TamiriAlt yapı her zaman için gerekli olan ve aynı zamanda da şart olan bir durumdur. Ama alt yapı alanında herhangi bir şekilde zarar gören olayların doğrudan üst yapı olarak da bilinen hayatımızı da ciddi oranda etkilediği de bir gerçektir. Alt yapı konusunda aslından en hassas olunması ve dikkat edilmesi gereken konu genel olarak su tesisatlarıdır. Çünkü herhangi bir şekilde su tesisatı patladığı zaman çok ciddi seviyede zararlar verebilir. Birçok insan veya sizler de benim gibi sokakta görmüş olabilirsiniz. Sokakta olmasının belki de çözümleri kendi içinde vardır ama eğer bir toplu yaşanılan bir yerde veya apartmanda bu tip bir olay olduğu zaman ortaya can sıkan durumlar çıkabilir. Özellikle de komşularınızla bu yüzden tartışmanız bile olasılıklar dâhilinde olan bir durumdur. Tüm bunlar başınıza geldiği zaman ise asla panik yapmaya gerek olmadığını belirtmek isterim. Çünkü benimde yakın zamanda benzer bir olayı yaşadığımı ifade edebilirim. Sonunda ise su borusu patlağı tamiri alanında uzman olan bir ekip sayesinde büyük sıkıntı yaşamadan olayı atlattım diyebilirim. Sizlerin de başına bu tip bir olay geldiği zaman ise amatör şekilde çözüm bulmak yerine uzman olan bir ekip çağırmanız kesinlikle çok daha doğru olacaktır.

Çünkü su borusu çatlağı sorunu yabana atılacak ve işin uzmanı olmayan kişiler tarafından çözülecek bir konu değildir. Benim başıma geldiği zaman ekip çağırdım ve geldiği zaman evde bulunan patlak yeri tespit ettiler. Patlak olan yerin tamiratı konusunda da son derece uzman bir şekilde ve hızlı bir şekilde çözüm buldular. Sizlerin de yapması gereken aslında budur. Çünkü konuyla ilgili olarak internet üzerinden arama yaptığınız zaman genelde kimyasal olan çözümler size sunulur. Ama bunların geçici olduğunu unutmayın.

Evime gelen ekibin yapmış olduğu iş su kaçağı cihazı ile bulunan noktanın kırılıp boru patlağının yapılması şeklinde olmuştur. İşin özeti ise patlak boru tamiri konusunda her zaman için uzman olan bir ekibi evinize davet etmeniz ve işleri de onların yapmasını sağlamanız olacaktır.

Su borularında meydana gelen kaçakları Anadolu halk dilinde boru patlağı diye tabir edilir. Yaşam alanın ve insanoğlunun bulunduğu yaşadığı her yer ve mekânlarda başımıza gelme olasılığı bir hayli fazladır. Sıhhi tesisat su patlakları dediğimizde bunun içinde hem temiz hemse atık su tesisatını kapsar. Atık su boruları eğer döşeme altında yeterli eğim ve izole edilmemiş veya alttan desteklenmemiş ise bina tesisatı çalışmaya başladıktan sonra pimaş içleri ürik asit ile zamanla içleri dolar ve eğimsizlikten dolayı boru ek yerlerinden su sızıntıları başlar. Bazense pimaş boru eklerinde sızdırmazlık contalarının takılmaması sorunun diğer kaynağıdır.

Temiz kullanım suyu borusu patlağı: Kullanım suyu borusu su kaçağı veya patlağı atık su borularında olduğu gibi temiz su tesisatında yapılan birkaç yanlış işçilik ve montaj hatası veya malzeme hammaddelerinden kaynaklı malzeme hataları vardır. Ppprc boru yani bildiğimiz plastik su boruları üretim aşamasında içindeki hammadde özellik ve değerlerindeki problemler ve basınç testlerinde oluşabilecek dayanaklık testleri ve kalite kontrol hatalarından bahsedebiliriz. Bunların yanında birde ustaların tesisatı işlerken kaynak yapmak için kullanılan elektro füzyon makinelerde ısıtma derecesinin ayarsız olma ve kaynak yaparken geçişlerde daralan suyun her zaman iski şebekesinden beslenmemesi hata sayabileceğimiz bir kaça yanlışları saydık.

Ustalar alt yapı tesisatını tamamladıktan sonra boruları belli bir basınç ile teste tabi tutarlar. Bunu da eski tip tulumba pompalar ile yapmaktadırlar. Fakat tesisat içinde basıncı sürekli aynı oranda tutmak zor olduğundan en güvenlisi iski şebeke suyunun hattının bağlı olarak inşaat bitinceye kadar bağlı olması en garantili olanıdır. Tabiî ki alt yapı kadar üst yapı ankastre montajı da bir o kadar önemlidir. Montaj esnasında musluk uzatmalarının montajına dikkat etmeli ve aşırı birleştirmelerden kaçınılmalıdır. Su patlakları yukarıda saydığımız hataların eserleridir diyebiliriz.

Leave a Reply

*

captcha *