Sık Sorulan Sorular

Kombi ve Tesisat Bakımı Nasıl Olur ?

Cevap: Kombilerin sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın bakımı düşer ve kombi ömrü azalır, verimi düşen kombi daha fazla doğalgaz tüketir ve daha az ısıtır. Bunlar da kullanıcılara soğuk algınlığı ve kabarık doğalgaz faturaları olarak geri döner. Uzun çalıştırılmayan kombi ve tesisat çalıştırılmadan önce mutlaka bakımın yaptırılması gerekir. Bakım aşamasında dikkat edilecek hususlar:

1) Kombi cihazının içindeki ısı ileten parçaların toz ve kirle kaplanmadığından emin olunur. Aşırı kirlenen ve hasar gören tesisat parçaları kombinin ömrünü kısaltır, doğalgaz tüketimini arttırır.
2) Kombi cihazının tüm elektrik aksamı kontrol edilir.
3) Isı sensörleri kontrol edilir ve bacanın açık olduğundan emin olunur.
4) Kombi su seviyesi ve seviyenin tutarlılık seviyesi kontrol edilir.
5) Tesisat suyunun bir sonra değiştirilmesi gerekebilir. Aşırı kirlenen tesisat suyu ısı iletimini aksatır ve daha fazla doğalgaz tüketiminize neden olur.
6) Özellikle tesisat suyu değiştirildikten sonra tesisat içinde kalan hava alınır. Kombinin su hattında bulunan kir filtresi kontrol edilir.
7) Kalorifer peteklerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Kalorifer peteklerinin iç ve dış temizliği ısı iletimini büyük ölçüde artırarak daha az doğalgaz tüketimini sağlar.

Kalorifer peteklerinin konvektörleri genellikle ulaşılması güç yerlerde oldukları için kir tutmaya müsaittirler. Özellik ile çalıştırmada gelen kokuyla anlaşılan konvektördeki kir birikmesi ev ve iş yerlerinin hijyeni için tehlike oluşturabilirler.
Kombinin bakımı yapıldığı takdirde verimi artar, ömrü uzar. Kombi ve tesisatındaki arızalar kış mevsiminin en soğuk dönemlerinde doğalgaz faturalarına yansımaz. Bakımı yaptırılan kombiler sürekli arızalanmayacağı için beklenmedik masraf çıkarmazlar. Sonuç olarak da az doğalgaz faturası ödeyerekten daha çok ısınmak mümkün olmuştur.

Radyatörlerden vınlama veya tıklama sesleri neden duyarız ?

Cevap: Radyatörün içerisinde bulunan sıcak suyun akışındaki değişim su basıncında değişiklik yaşanmasına sebep olur ve radyatörlerden bu tür seslerin gelmesine sebep olur. Böyle bir durumda site yöneticinize başvurunuz. Bu sorunun çözümü sisteminizdeki pompa türüne göre değişiklik gösterecektir. Eğer sisteminizde kademeli bir pompa bulunuyorsa pompa için bir frekans invertör panosu ve ya balans vanaları gerekir.

Frekans invertör panosu nedir ne işe yarar ?

Cevap: Frekans invertör panosu  tesisata su basan pompaları hatta basınca göre sürerek düzgün çalışmasını sağlar. Böylece hatta aşırı basınç yükselmesi veya düşüşü yaşanmayacağı gibi pompanın gereksiz çalışması da önlenmiş olur. Bu sayede termostatik vana gibi sıcaklık kontrol elemanlarının basınçtan etkilenmeden çalışmasını sağlayacağı için tesisatta oluşabilecek ses ,gürültü  basınç gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.

Balans vanası nedir ne işe yarar ?

Cevap: Dinamik ve statik seçilebilen balans vanaları hattaki su basıncını dengeleyerek sistemdeki basınç dalgalanmalarını önler . Ayrıca tesisatın zarar görmesini önler ve ses problemlerinin önüne geçer.

Isı pay ölçer tüketim değerlerini nasıl  ölçmektedir ?

Cevap: Isı pay ölçerler içeriğinde bulunan iki sensör vasıtasıyla hem radyatör sıcaklığı hemde ortam sıcaklığı arasındaki farklı belirli bir zaman periyotlarında ölçerek bulunan mahalin ısı tüketimini hesaplarlar.

Termostatik Vana Nedir ?

Cevap: Termostatik radyotör vanası ortam sıcaklığına bağlı olarak tepki veren ,radyatöre gelen sıcak suyu ortam sıcaklığına ve ayarlandığı değere göre kontrol eden sıcaklık kontrol elemanıdır.

Açma Kapama Vanaları ile Termostatik Vana Arasındaki Fark Nedir ?

Cevap: Bilindiği gibi eski tip açma kapama vanaları genellikle sonuna kadar açık olarak kullanılmaktadır. Bu durumda herhangi bir tasarruf imkanı sağlamamaktadır ve radyatör gereksiz yere çalışmaya devam etmektedir.Termostatik vanada ise tüketici istediği odayı tercih ettiği herhangi bir sıcaklık derecesinde ayarlayabilmektedir . Böylece israftan da kaçınılmış olup kullanıcıların sadece ihtiyaç duyduğu tüketimi yapmaları sağlanmış olur.

Çalışma ve Kullanım Şekli Nasıldır ?

Cevap: Termostatik vana üzerinde 4 kademeli ayar skalası vardır . Bunlar sırasıyla 2,3,4,5 dir. Her bir kademe bir sıcaklık değerini ayarlar ,buna göre termostatik vananın bulunduğu mekan hangi sıcaklık değerinde tutunmak istenirse termostatik vana ,skalasında sıcaklığı yüksek algılayacak ve ısıtmayacaktır.

Termostatik Vana Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Cevap: Termostatik vanalar ön yüzündeki sıcaklık hissedicisi sayesinde oda sıcaklığını ölçer.Oda sıcaklığını algılayabilmesi için vananızın önünde perde ,koltuk vb. olmaması önemlidir. Aksi taktirde vananız odanızın sıcaklığını yüksek algılayacak ve ısıtmayacaktır.

Neden Ara Sıra Radyatörüm Soğuyor ?

Cevap: Oda sıcaklığınız ayarladığınız sıcaklığın üstüne çıkınca vanalar radyatöre sıcak su girişini keser ve radyatörünüz soğumaya başlar . Oda sıcaklığınız düştüğünde vana tekrar bunu hisseder ve radyatöre sıcak suyu almaya başlar .Yani radyatörünüzün ara ara soğuması aslında karşılaşmanız gereken doğal bir durumdur.

Neden Radyatörüm Hiç Isınmıyor ?

Cevap: Bu durumun nedeni genellikle tesisat ile ilgili bir durumdur . Sistem kurulurken kazan suyu tamamen boşaltıldığından su tekrardan basıldığında bu durum tesisatın hava yapmasına neden olur .Bunun yanında radyatörünüzde hava olduğu durumlarda radyatör ısınmaz .Çözüm olarak yapılması gereken punjörle radyatörün havasını almaktır .


Leave a Reply

*

captcha *