Radyatör Petek Havası Nasıl Alınır

Radyatör Petek Havası Nasıl AlınırGenel olarak artık hemen herkesin evinde peteklerin olduğunu biliyoruz. Önceki yıllara oranla ülkemiz artık doğalgaz şeklinde ısınmaya geçtiği için özellikle de son yapılan binaların hepsinde petek görmek mümkün hale gelmiştir. Ama yine önemli olan bir sorundan daha doğrusu bir konudan bahsetmek gerekir. Bu konu radyatör petek havası nasıl alınır? Denildiği zaman akla gelir ve insanların da merak ettiği konular arasında gelir. Çünkü hemen herkesin mutlaka ihtiyaç duyacağı bir bilgi olacağından emin olabilirsiniz. Öncelikle radyatörlerinizde veya peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için radyatörün üstünde elinizi bir süre gezdirmeniz gerekiyor. Eğer peteğin üst kısmında soğukluk varsa, sol üst tarafı sıcakken sağ tarafı soğuksa veya tam tersi olan bir durum varsa peteğinizde hava olduğundan emin olabilirsiniz. Unutmamanız gerekli olan temel konu ise peteğinizde hava olduğu sürece üst kısımlar asla ısınmaz. Ama peteğin aynı şekilde alt kısmında bir sıcaklık yoksa bununda hava ile pek ilgisi yoktur. Bu ince bilgiyi bilmeniz gerekiyor.

Bunlara bakıp ve radyatör peteklerinin havasını alan firmalar Diye sorulduğu zaman ilk yapılacak olan iş kesinlikle peteğin havasını almak olacaktır. Öncelikle radyatörden ve peteğinizde hava almak için purjör anahtarı denilen bir araca veya kısa bir düz tornavidaya sahip olmanız gerekiyor.  Purjör anahtarı radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer alır. Sizler bu iki araçla birlikte saat yönünün tersine anahtarı çevirebilir ve havayı alabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken ve havayı alırken anahtarı yavaş bir şekilde çevirmeniz daha iyi olacaktır. Zaten anahtarı çevirdikten sonra oradan hava geliyorsa, petekte hava olduğuna emin olabilirsiniz. Hava alımı bittikten sonra ise su gelmeye başlar.

Su gelmeye başladıktan sonra ise anahtarı aynı şekilde yavaşça kapatmanız gerekiyor. Bu işlem bittikten sonra ise peteğinizin havasını almış olacaksınız. İlk anda anahtarı çevirince doğrudan su geliyorsa, hava yok demektir ve anahtarı aynı şekilde geri çevirebilirsiniz demektir. Hava aldıktan sonra ise halen daha aynı sorun devam ediyorsa, benim de yaptığım gibi uzman olan bir ekibi çağırmanız gerekecektir.

Kalorifer peteklerinde kullandığımız hava alma yöntemleri çok fazla zorlanmadan yapabileceğiniz bir iştir. Kalorifer petekleri belli aralıklar ile temizlenmesi gereken materyallerdir. Bu temizlik işlemi sonucu eğer petekleriniz yerinden sökülerek yaptırdıysanız tekrar yerine montajını yaptıktan sonra mutlaka havalarının alınması gerekmektedir. Tesisat dikkatli bir şekilde monte olduktan sonra kombinizden tesisata su dol durma vanasını saat yönünün tersine çevirerek su basınç göstergesindeki manometrede 1,5 bar seviyesine kadar suyu doldurunuz. Hemen kombiyi çalıştırmayınız, çalıştırdığınız vakit havası alınmamış ise ısınma olmayacak ve hava tesisat içinde fazlalaşacaktır.

O nedenle kombiyi açmadan varsa radyatör hava alma pürüjör anahtarı vasıtası ile peteklerden den tek tek hava alınız. Hava alma işlemi nasıl yapılır? Radyatörden hava alma işlemi kombiye su verildikten sonra radyatörün üst pürjör tapasına var ise pürjör anahtarı yok ise ince uçlu düz tornavida veya kontrol kalemi gibi bir alet ile normal vida söker gibi sola doğru çevirin. Radyatör içinden bir miktar hava gelecektir. Bu işlem yapılırken su gelmeye başlayınca tekrar pürjör tapa üzerindeki vidayı sağ yönde sıkınız. Hava alma işlemi esnasında kombinizdeki su basınç seviyesi tesisattan alınan havadan dolayı su esilecektir. Tekrar su basınç seviyesini 1-ile 2 bar arasına ayarlamanız gerekmektedir.

Su basıncı ayarlandıktan sonra kombinizi çalıştırın ve peteklerin üst sıcak su giriş tarafından ısınmanın başladığını elinizle kontrol ediniz. Eğer radyatörün üst girişinde hiç ısınma yok ise o radyatörde bir miktar daha hava olasılığı yüksektir. Elinize bir kap alın ve kombi çalışır vaziyette petek den bir miktar daha hava alın su gelmeye başladığında pürjörü kapatın. Radyatör 5 dakika içinde ısınmaya başlayacaktır. Tekrardan kombinin su basınç göstergesini kontrol etmeyi unutmayınız.Sorun halen devam ediyor ise tesisatınızda bir tıkanma veya ters bağlantı olma ihtimali olduğundan hemen işin uzmanı bir usta veya firma ile irtibata geçiniz.

Leave a Reply

*

captcha *