Pimaş Yıkama

Pimaş YıkamaToplum arasında down sendromlu diye bilinen, benim ve bu işe gönül verenlerin arasında ise Allah’ın dünyaya gönderdikleri birer melek olan “özel” öğrencilere hizmet veren butik bir eğitim kurumunda idareci ve öğretmen olarak çalışıyorum.  Çocuklarımızın her şeyi olduğu gibi beslenmesi de bizler için çok önemli. Üst üste tekrar eden tıkalı pimaş açma işleminden sonra nihayet yaptırdığımız pimaş yıkama ile hayatımızın ne kadar kolaylaştığını anlatmak istiyorum.

Down sendromlu çocuklarımız da diğer çocuklar gibi haftanın beş günü sabahtan akşama kadar, onlara öğretebildiklerimiz ve öğrenebildikleri kadar tek başlarına hayatta kalma, hayatlarını idame ettirmeyi başarmaya çalışıyorlar. Sabahtan akşama kadar bu okulda sabah kahvaltılarını, öğle yemeklerini ara öğün olarak meyvelerini yemeleri bir yana, onlara bulaşık yıkama mutfak eşyalarını yerleştirme gibi çeşitli aktiviteler ile sıradan- günlük işleri kimseye muhtaç olmadan yapabilme kabiliyeti öğretmeye çalışıyoruz.

Okulumuzun yemekhane- mutfak bölümünde peyda olan pi maş tıkanıklığı için bir usta çağırıp, tıkalı pi maş açma işlemini gerçekleştirmiştik daha önce. Fakat bu sorun, mutfaktaki yoğunluk sebebiyle tekrar edince usta bize pimaş yıkama işlemini önerdi. Genellikle restoran, yemekhanelerde uygulanırmış bu işlem. Zira atık yağlar e yemek artıkları pim aş boruları katman halinde tıkarmış.  Başta bunu reddettim. Çünkü işimi gönülden yapan bir eğitimci olarak; çocukların eğitimine /gelişimine önem verdiğim kadar, doğanın korunmasına da önem veriyorum. Bu doğrultuda geri dönüşüm prosedürlerinin harfiyen uygulanmasına oldukça dikkat ediyorum. Fakat usta, buna tabaklardaki yağların yıkarken pi maştan akıp gitmesiyle de olabileceğini söyleyince ikna oldum ve nihayetinde pim aş yıkama işlemine karar verildi.
Pimaş Yıkama
Usta, pimaş yıkama yapan firma işleminin çok incelikli bir iş olduğunu, kendisinde bu ekipman ve kadronun bulunmadığını ama bize yardımcı olabilecek kişilerle tema geçebileceğini söyleyip gitti. Birkaç gün sonra işinde uzman bir tesisat firmasını aradı, okulumuza geldiklerinde bir de ne göreyim; karşımda bir öğrencimin velisi. Çok utandım. Ona kurum olarak çok temiz, hijyen kurallarına çok dikkat ettiğimizi, zaten pimaş yıkamanın böyle kurumlarda sık rastlanabildiğini mahcup bir şekilde anlatmaya çalışırken; sağ olsun güzel yürekli velim, bunun çok doğal olduğunu hatta geçen gün kendi evinde de pim aş yıkama işlemini gerçekleştirmek durumunda kaldığını anlattı. Tahminimce bu benim utancımı hafifletmek ve beni rahatlatmak için söylenilmiş beyaz bir yalandı.

Sohbet sırasında pimaş yıkama ile ilgili öğrendiğim bilgilere göre; sık sık tıkanan pimaş açma işlemi tekrarlanıyorsa, son ve kesin çözüm pimaş yıkama işlemiymiş.  Fakat bu çok hassas bir işlemmiş ve en ufak bir hata size çok çok daha pahalıya mal olabilirmiş. Bu nedenle işin uzmanından hizmet almanızda fayda var.


Leave a Reply

*

captcha *