Pimaş Temizleme

Pimaş TemizlemeYurt dışından öğrenci değişim programıyla –e rasmus- ülkemize gelen ve bir süre evimizde ağırladığımız İtalyan arkadaşım Daniella’nın bizde kaldığı süre içersinde yaşamış olduğum tıkalı pimaş temizleme işleminden sonra kendi adıma ve ülkem adına ne kadar mahcup olduğumu anlatamam.

Bir İtalyan lisesinde son sınıf öğrencisiyim. Bu lisenin amacı üniversiteyi İtalya’da okutacak düzeyde eğitmek zaten. Her yıl tatillerde İtalya’da kısa süreli konaklama imkânı sunarak öğrencilere ısınma turları yaptırtan bir eğitim sistemi içindeyiz, ülkenin devlet okullarından farklı olarak. Matematik seviyemiz kesinlikle, devlet okulu öğrencilerinden çok daha zayıf fakat İngilizce ve İtalyanca ana dillerimiz gibi oldu artık. İtalya’ya sık sık gittiğimiz doğru ama ben henüz kimsenin evinde yabancı öğrenci değişim vesilesiyle kalmamıştım. Bu yıl ben de gitmek istediğim için başvurdum, ilk tatilde bizim evimizde konaklaması için bir öğrenci gelecekti.  Çok heyecanlıydım, orta gelirin biraz üstüne hitap eden bir sitede annem – babam- kardeşim ve ben yaşıyorduk.

Daniel la, evimize gelene kadar sadece bir kere klozet gideri pi maş tıkanıklığı açma işlemi yaptırmıştık. O da kardeşimin çocukluk aşamasında, meraklı ve yaramaz bir insan oluşunun bizde hoş br hatırası olarak kalmıştır. Daniel la evimize geldi, her şey çok iyiydi. Tüm aile kızı çok sevmiştik. Biz de on beş gün kadar kalacaktı fakat üçüncü günü büyük bir talihsizlik yaşadık.  Daniella, banyoyu kullanmak üzere lavaboya girmişti. On beş dakika sonunda içeriden çığlık sesleri geliyordu. İçeri girmek için izin istediğimde kesinlikle olmaz diyordu. Bir yandan içerden sesler de geliyordu. Ne yapacağımı bilemedim ve içeri girmek için onu ikna etmeye çalıştım.  İçeri girdiğimde klozet giderinin tıkandığını, tıkanan pimaşın atık suyu geri basarak taşma yaptığını gördüm. Mahcup bir şekilde ağlayan Daniel la, ağlayarak durmadan özür diliyordu. Onu sakinleştirmenin imkânı yoktu. Annem ve babam iş yerinde oldukları için apartman görevlisini çağırmalıydım. Ama öncelikle annemi aradım. O konuyla ilgileneceğini söyledi.

Uzman bir tesisat firmasından eve gelen ustalar,  bir aletin ucuna başka bir alet monte edip tıkalı pimaşın içinden yollayarak parçalama suretiyle pim aşı tıkayan sorunu yok edip, pim aşı temizlediler. İşlem gayet kısa ve sorunun çözümüne yönelik bir etkinlik içindeydi. Daniella’ya utanmaması gerektiğini, ülkemizde bunların çok sık yaşandığını söyledim. O da kendi ülkesinde böyle bir durumu hiç yaşamadığını anlatınca, iki ülke arası alt yapı farkını daha iyi anlamış oldum.
Pimaş Temizleme
pimaş atık su PVC borularına denir. Aslında pim aş PVC boru markası olup halk arasında PVC borular sanki pim aş ismiymiş gibi adlandırılır. Bu sebepten dolayı atık su borularında meydana gelebilecek her türlü arızada pim aşlarımızda sorun var veya su sızdırıyor yâda tıkandı diye söyleniriz. Pimaşlar atık su giderlerinin tahliyesinde kullanılmakta olup sert PVC malzemeden üretilmiştir. Lavabo, wc, küvet, tuvalet ve daha birçok şeyin tahliyesi için kullanılan atık su borularıdır. İnsanlar tarafından kullanılan ve idrar sonucu ortaya çıkan ürik asit boru içinde kireçlenir. Pimaşların içi zaman içinde yavaş, yavaş, daralır ve tıkanır. Bunların yanı sıra inşat yapımı esnasında yapılan tesisat işçiliği hatası olarak, boru çaplarının düşük seçilmesi tıkanmaları iyice hızlandırmıştır. Bütün yapılan bu sorunların bir nebzede olsa engel olmak ve tıkanmayı geciktirmek için geliştirilen pimaş, tesisat yıkama makinesi ile bu sorunların önüne geçilebilmektedir.

Ortalama 3-5 yıl aralıklar ile tesisatınızı yıkatmanız sizlere daha uzun ömürlü tesisatlar sağlayacaklardır. Tesisatınızın yıkanması sonucu hem sağlık açısından hemse kullanım bakımından çok fayda sağlayacağı kesindir. Atık su pim aş yıkama fiyatları ilk bakışta biraz yüksek görülse de tesisatın değişme olasılığı ile karşılaştırıldığında çok ekonomik ve zahmetsizce hiçbir kırım yada tamirat gerektirmeyen bir yöntemdir. Ayrıca atık su tesisatınızın yıkaması makine basınçlı yıkma ile yarım saat gibi çok kısa bir zaman içinde yapılarak sizlere teslim edilir. Yıkama esnasında herhangi bir kirlenme yapılmaz. Makine hava su basınçlı aparatlar ile pim aş içini 360 derece yıkayarak borunun tamamını temizler.


Leave a Reply

*

captcha *