Peteklerin Alt Tarafı Soğuk

Peteklerin Alt Tarafı SoğukArkadaşlarımızla 15 günde bir toplanarak bir araya geliyoruz ve beraber olmanın keyfine varıyoruz. Bundan önceki günümüz en sevdiğim dostlarımdan olan Seher’in evinde idi. Toplamda 8 kişilik bir grubuz ve çok neşeli bir ortam bizimki. Gelin görün ki daha eve girer girmez, Seher’in canının çok sıkkın olduğunu fark ettim ve nedenini sordum hemen, zaten evin içi de buz gibi idi, bu kış gününde bu soğuğun sebebini anlamaya çalışırken Seher kaloriferlerin yeteri kadar ısıtmadığını bir arıza olduğunu, canının bu yüzden çok sıkkın olduğunu söylemeye başladı. Ben de peteklerin alt tarafını elleyince gerçekten de soğuk olduklarını anladım ve çözüm aramaya başladık. Peteklerin alt tarafı soğuk üst tarafları sıcaktı nedense.

Bu durum bizim altından kalkabileceğimiz gibi bir şey değildi ve hemen yakınım olan bir tesisatçıya telefon ederek yardımını istedim. Hemen geleceğini söyledi ve diğer arkadaşlar da geldiği için biz bu soğuk havada üşümemek adına şal veya kazak gibi bir şeyler istedik Seher’den. Peteklerin alt tarafları soğuk ne yapmalıyım olduğu için içeriyi yeteri kadar ısıtmıyorlardı. Tesisatçı geldiği zaman biz sıcak çaylarımızı içerek ısınmaya çalışıyorduk. Hemen işe koyulan tesisatçımız, işe peteklerin içindeki suyu boşaltmakla başladı ve bunu bir motor ile çekti. Sonra da yanında getirdiği kimyasal maddeleri peteklerin içine boca ederek beklemeye başladı, meğer 2-3 yılda bir yapılması gereken kalorifer ve petek bakımını benim güzel arkadaşım ihmal etmiş, bundan dolayı peteklerin alt tarafında suyun içinde dolaşan maddeler birikmiş ve oraya sıcak suyun gitmesini engellemiş bu yüzden de peteklerin her tarafı eşit ısınmıyormuş.

Neyse, sonra biraz bekledikten sonra sistemin içine döktüğü kimyasalları bir motor yardımı ile çeken ve gidere boşaltan tesisatçımız, içerinin iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra, peteklerin içine tekrar su vermeye başladı. Bu yapılan çalışmalar 2.5-3 saat gibi bir süreyi kapsadığı için biz o günü üşüyerek ve şallarımıza sarılarak geçirdik ama olsun, arkadaşımın petekleri de bu sayede bakım görmüş oldu ve her şey düzelerek eskisi gibi çalışmaya başladı.  Peteklerin alt tarafı soğuk üstü sıcak dendiği zaman aklıma hep o gün geliyor.

Leave a Reply

*

captcha *