Petek Yıkama

Petek YıkamaArkadaşımın aldığı yeni evi kutlamak ve güle, güle oturun demek için gittiğimde, canım arkadaşım ağlamaklı bir şekilde kapıyı açtı ve daha sefasını sürmeden, evin duvarlarında su kaçağı olduğunu ve bunu oluşan ıslaklıktan anladığını söyledi. Sakinleştirerek içeriye girdiğimde, o güzelim salon duvarlarının oldukça ıslak olduğu hemen görülüyordu zaten. Duvarda Su Sızıntısı, en istenmeyen sorunların başında gelir ve insan hemen ardından yapacağı tamirat işlerini düşünerek uykuları kaçar. Ama artık tesisatçılar, duvarları yıkmadan su kaçağı olan yerleri özel cihazlar yardımı ile buluyor ve yine özel üretilmiş kimyasallar yardımı ile kaçak olan boruları içten dışa doğru bir daha aynı yerden kaçak olmayacak biçimde tıkayabiliyorlar. Bunu bildiğim için, kendi tesisat firmamı aradım ve arkadaşım için randevu istedim. Ertesi gün gelmişler ve dediğim gibi salon duvarlarında bir çizik bile yapmadan su sızıntısının olduğu yeri bularak onarmışlar.

Bazen evlerimiz ne kadar yeni olursa olsun, istenmeyen su kaçakları ile karşılaşabiliyoruz, aynen arkadaşımın başına geldiği gibi, ama üzülmeye gerek yok, tesisat firmaları da zamana ayak uydurdu ve teknolojiyi kullanmaya başladı. Su Tesisat Kaçak Bulma konusunda uzmanlaşmış kadrolarla hizmet veren tesisatçılar bizlerin göz bebeği. Evler, duvarlar, döşemeler kırılmıyor ve onlar su kaçaklarını bularak onarmayı başarıyorlar.

Kalorifer tesisatları için de aynı şey geçerli, geçen kış bakımını aksattığım petekler yüzünde kısa süreli bir üşüme problemi yaşadım. Hemen benim tesisat firmasını aradım tabii, meğer peteklerin içlerinde devamlı olarak dolaşması gereken su, zaman içinde tortu ve kireç tabakası oluşturuyormuş. Bu da peteklerin alt kısımlarına çökerek peteklerden verimli ısı almamıza engel oluyormuş. Geldiklerinde ellerinde hortum benzeri bir alet vardı ve tesisatın suyunu boşaltarak işe başladılar, sonra da o hortum benzeri alet ile, benim peteklerin bütün içindeki pislikleri çekerek iyice temizlediler. O pislikleri de gidere akıtarak hepsini yok ettiler, meğer petek yıkama böyle bir işlemmiş. Ardından da hemen boşalttıkları suyu yerine doldurdular ve tesisatım ilk günkü gibi çalışmaya başladı ve ısıttı.

Leave a Reply

*

captcha *