Panel Radyatör Yarısı Isınmıyor

Panel Radyatör Yarısı IsınmıyorKaloriferin ya da radyatörün bakım ve temizlemesini iyi yapmak yakıt tasarrufu ve verimli yakıt kullanımı açısından ne kadar önemliymiş. Yakıt tasarrufunu falan geçtim ısınma sorunu yaşamazsınız bir kere en öncelikle. Artık periyodik bakımlarımı her sene yaptıracağım inanın faturalarımdaki fark yaptığım temizletme masrafının yanında kat kat temizlik masrafını çıkararak karlı bir duruma gelmenizi sağlıyor. Ve soğuk kış günlerinde radyatör temizlenmedi ya da panel radyatör ısınmıyor ne yapmalıyım gibi sorunlar ile uğraşmak yerine keyfinize bakmak varken neden sorun çıksın ki. Tedbir alındı mı gerisi kolay zaten bu tür ev sorunları yaşandığı zaman. Ben tedbirimi temizlik bakımından aldım ama kurcalayınca panel radyatör yarısı ısınmıyor diye bir sonuca varacağım aklıma gelmemişti. Ve iyice kurcaladıktan sonra anladım ki panel radyatör temizliği. Ben de ilk başta düşündüm neden olmuş olabilir diye. Pek de bu işlerden anlamam ama çocukken görürdüm babam yapardı. Alırdı eline bir İngiliz anahtarı kurcalar suyunu alırdı ben de öyle bir yapayım deneyeyim dedim.

Radyatörün gerek temizliğine gerek ise de suyuna havasına bakmak gerekiyor. Aksi takdirde uzun süreli kötü petek kullanımı kombi ve radyatör sisteminizde kalıcı hasarlara yanmama sorununa ve ya bozulmalara sebep oluyor. Bu durumda cebinizden bin liralar ile ifade edilen ciddi masrafların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bir durum ortaya çıkmadan evvel de önlemek mümkün yani. Radyatörün ısıtıp ısıtmamasının kontrolü hiç bir aşırı durum fark edilmese bile yapıla bilirmiş ben buradan bunu çıkardım. Keşke yanmaya başladığı zaman çağırıp birini bir kez daha baktırsaydım ve daha önceden yaptırsaydım. Kışa girerken neredeyse kalorifersiz ısıtmasız radyatörsüz kalıyordum. Bu kadar radyatörlerden onların suyundan ısıtmasından ya da ısıtmamasından bahsetmişken radyatörler in temizliği konusu geldi aklıma. Kolay kolay ısınmaz ısınsa bile yeteri miktarda ısıtmaz diye hayıflanacağınıza gereken tüm tedbirleri alın ve sorun yaşamayın. Kendi kendime düşündüm ve sonuç belli durumu büyütmeye gerek yok. Teknoloji iyi ilerliyor en basit konuda bile ne derece sorun yaşandığını önemsemeden insan sorunlarına çözüm bulabiliyor.

Kalorifer tesisatlarında birkaç tip ve çeşitli ölçülerde panel radyatörler kullanılmaktadır. Bu ölçüler yükseklik ve boy olarak adlandırılır. Evlerimizde kullandığımız kombili bireysel kat kalorifer tesisatları Mühendislik hesapları iyi yapılamamış ise ısınma sorunları ile karşılaşmamız kaçınılmazdır. Eğer evimizde ve iş yerimizde az yakıt ile iyi bir ısınma istiyor isek Başta binamızın mantolama ve ısı yalıtımı çok iyi olması gerekir. Isı yalıtımı dışında kalorifer peteklerinde ki bağlantı ve tesisat hattının yapılışı çok önemlidir. Kombiden çıkarak radyatörlere giden boru çapı DN25 ve üzeri olmalıdır. Petek bağlantıları gidiş ve dönüş muslukları her ikisinde alttan olacak şekilde bağlanmasında fayda vardır.

Bu şekilde bağlantı olması halinde petek içindeki suyun dolaşımı daha hızlı olur ve peteğin alt kısımlarında üst taraflar gibi sıcak olur. Radyatörün yarısının soğuk olması bu bağlantıların çapraz yapılmayışı veya aşırı dirsek kullanılmasına bağlı olarak artmaktadır. Yeni yapılan bir tesisatın kullanıma başlandıktan sonra 3 yıldan itibaren mutlaka temizlenmesi gerekir. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı peteklerin ısısının tamamına nüfuz etmesi için belirttiğimiz detaylara uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

*

captcha *