Mutfak Lavabosu Tıkandı Ne Yapmalıyım

Mutfak Lavabosu Tıkandı Ne YapmalıyımÇoğu ev hanımının karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de mutfak lavabosunun tıkanmasıdır. Bulaşık yıkarken ya da yemek yaparken bu durumla karşılaşmak sıkıntı verir. Peki mutfak lavabosu tıkandı ne yapmalıyım sorusunun cevabı nedir? Öncelikle böyle tıkanıklıklar için üretilmiş olan kimyasal maddeler piyasada mevcut. Ancak bu ilaçlar aşırı sıcak suyla ıslatıldığında ciddi bir koku ve asit salgılıyor. Bu asit hem sağlığınıza hem de tesisatınıza zarar verebilir. Bu asitin döküldüğü boruların delinme olasılığı çok yüksektir. Tesisat borularının delinmesi de tesisatınızın tekrar yapılması anlamına gelir. Mutfak lavabosu tıkanması gibi durumlarda yapacağınız şey tesisatçı çağırmak olmalıdır. Çünkü bu tıkanıklık muhtemelen sizin açamayacağınız bir yerdedir ve zorlarsanız daha kötü sonuçlara neden olabilirsiniz.

Su kaçağı bulmak oldukça zor bir iştir. Çünkü su borulardan sürekli sızdığı için duvara bile işler. Duvarda nerden damladığını gördüğünüz suyun asıl kaçak yaptığı yeri bulmanız kolay değildir. Çünkü sızındı veya kaçak duvarın içindeki tesisattadır. Çağıracağınız bir tesisatçı bu işi çözebilir. Ancak siz duvarınızın ya da fayanslarınızın kırılmasını istemezsiniz. Bu nedenle herkse güvenemezsiniz. Sizin için kırmadan su kaçağı bulma önemlidir. İşte bu noktada bazı tesisatçılar son teknoloji aletler kullanarak su kaçağını bulurlar. Duvarınızın veya fayansların kırılmasına gerek kalmaz. Siz evinizi teslim ettiğiniz gibi geri alırsınız. Böylece rahat bir nefes alırsınız. Kırmadan su kaçağı tespiti işini bir robot yardımıyla yapılıyor ve tesisatınız hiçbir zarar görmüyor.

Evde kendi başımıza yapamayacağımız diğer bir iş ise petek temizliğidir. Petek temizleme deyince aklınıza peteği silerek temizlemek gelmesin. Peteklerin periyodik bakıma ihtiyaçları vardır. Bu bakımları da evde kendi imkânlarımızla yapmamız mümkün değildir. Örneğin petek içerisindeki sıcak su borularında bir kaçak olması durumunda peteğin altı ısınmaz. Yine aynı şekilde peteklerde hava olduğunda peteğin üstü ısınmaz. Bu durumda ne yapmamız gerektiğini bizler bilemeyiz. Yapılacak en doğru iş bir uzman yardımı almaktır. İşin uzmanları peteği kolayca temizleyerek sizin için kışa hazırlarlar. Düzenli temizlik yapılmayan petekler kışın fazla enerji tüketimi yaparak bütçenizi de zorlarlar, yüksek fatura gelmesine neden olurlar.

Leave a Reply

*

captcha *