Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabolarda oluşan tıkanıklıkların sebebi çoğunlukla sabun artıkları ve saç, sakal kıllarıdır. Birleşen bu ikili sevimsiz tıkanıklıklara yol açar ve çok can sıkar. Kendi başımıza yapacağımız açma girişimleri, çoğunlukla yetersiz kalacak ve geçici olacaktır. Marketlerde satılan lavabo aç paketleri aslında kötü kimyasallardır ve borularınıza, tesisatınıza zarar verebilir, bu riski göze almak istemiyorsanız, hemen yeni nesil diyebileceğimiz, genç, bilgisayar kullanmayı bilen, yetişmiş ve bu konuda eğitilmiş elemanları çalıştıran tesisat firmalarına baş vurarak çözüm üretmelerini isteyebilirsiniz. Lavabo tıkanıklığı açma ciddi bir iştir, alanında kendini yetiştirmiş uzmanlar, ellerinde bulunan bilgisayarlı kameralı görüntü cihazları ile tıkanık yeri tam olarak bulmakta ve hemen özel olarak bu iş için imal edilmiş ve hiç zararı ve yan etkisi olmayan kimyasalları dökerek tıkanıklığı gidermeyi başarmaktadırlar.

Lavaboların tıkanması evde kısa süreliğine hayatı felç eder ve illa ki kullanmamız gereken lavabolar olmayınca, daha doğrusu suları gitmeyince ne yapacağımızı şaşırırız. Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır bazen kimyasallar ile de yapılamaz ve bol tazyikli suların akıtılmasını gerektiren su jeti denen sistemin devreye girmesini gerektirir. Çok hızlı ve bol akıtılan su, oluşan birikintileri açar ve parçalar, sonra da gidere yollanmasını sağlar. Ve bazı durumlarda bu da yeterli olmaz ve lavabo tıkanıklıkların açılması için vakum denilen sistem devreye girer, çekilen pislik ve kalıntılar, ya yine kanalizasyona gönderilir veya bir motor yardımı ile toplanarak bir başka yere atılır.

Sabun artıklarının da farkında olmadan lavabo giderlerinde birikmesi sorun oluşturur. Topaklar haline gelen sabunlar, bir de kıl gibi maddelerle birleşince işte o zaman işin boyutları büyür ve tıkanıklığın açılması için bir uzmandan destek almamız gerekir. Onlar işin nasıl yapılacağını iyi bilirler, tıkanık yeri tam olarak bulurlar ve yerinde müdahalelerle tıkanıklığı açarlar, biz de rahat nefes alarak lavabomuzu tekrara kullanmaya başlarız. Lavabo tıkanıklığı açma zannedildiği kadar basit bir iş değildir, ancak uzman yardımı ile kolaylıkla halledilir ve sıkıntı uzun süre ortadan kalkar.Lavabo sifon bağlantı hataları ayrıca sıkça yaşanmakatadır.
Lavabo Tıkanıklığı Açma
Bir çok dairede eviye sifonunu atık su giderinden aşağıda kaldığı böylece lavaboya dökülen suyun aynı yükseklikte olan gidere gitmediği görülüyor. Bazı arızalarda ise lavabo altına kullanılan sifon bağlantılarının aşırı derece kıvrılarak suyun akışını azlamasıdır. Pimaşlarda oluşan su geri tepmesi, tesisatın bazen belli bir kısmını yer süzgeçlerinde kullanılan dar gırtlak hortumlar ile çekilmesi yine ayrı bir hatadır. Yapılan bir başka hata katlarında çift daire olan binalarda her iki daire lavabosuna tek hat çekilp ayrıca pimaş çapının 50 lilik olması başka bir tıkanma sebeplerindendir. Bu durumlarda tek boru çekilmesi halinde boru çapı en az 70 lik olmalı yada ayrı ayrı çekilmelidir.


Leave a Reply

*

captcha *