Lağım Kokusuna Çözüm Yöntemleri

Lağım Kokusuna Çözüm YöntemleriLağım kokusuna çözüm yöntemleri denildiği zaman insanların aklına genel olarak evlerinde ve konutlarında meydana gelen ama daha çok kanalizasyon sistemi ile ilgili olan yöntemler gelir. Bununla ilgili olarak aynı durum benimde başıma geldi ve çözüm bulmak için değişik yöntemler kullandım. Genel olarak bu kokuların giderilmesi gayet özenli ve iyi yapılmadığı için aynı sorunlar benim başıma maalesef geldi. Zaten günümüzde artık hemen herkesi için lağımların kokularını evlere taşınması istenmeyecek olan durum olarak kabul edilir. Bende bunun çözümü için aslında yetkili olan bir firmayı çağırdım. Çünkü bu kokular yüzünden lağım kokusu neredeyse bütün evime yayılmış durumdaydı. Hatta bu kokular yüzünden hem komşularım ciddi olarak rahatsız oluyor hem de benim için sıkıntılı bir durum ortaya çıkıyordu. Evime çağırmış olduğum firma ise kurumsal bir firma olarak evime geldi ve bu sorunu çözmek için tüm donanımlara ve teçhizatlara sahip olduğunu ben de bizzat gördüm. Koku giderme anlamında özel robotlar kullanan bir firma olduğunu görünce ise açıkçası son derece memnun oldum.

İlk olarak lavabodan gelmekte olan lağım kokusunun sebebini veya neden olan cisimleri buldular ve ardından ise gerekli olan işlemleri yaptılar. Bizler tek başımıza bu kokulara neden olan şeyleri bulmak ve bunlara da çözüm bulmak için klasik yöntemlere başvuruyorduk. Bende aynı şeyi yapıyordum ama asla çözüm olmuyordu. Evime gelen firma özel olarak geliştirmiş olduğu cihazlarla kokunun kaynağını tespit etti ve gerekli çözümü buldu.

Ayrıca logar kokuyor çözüm yolları anlamında da son derece gelişmiş olan bir teknoloji kullanan firma, özel bir robot sayesinde gerçekten de son derece kısa zamanda çözüm bularak hem beni hem de bu kokudan rahatsız olan tüm komşularımı adeta kurtarmış oldu. İşlem bittikten sonra ise, her zaman için uzman olarak destek vereceklerini belirtmeleri de ayrıca son derece şık olan bir durum oldu. Sizler de bu konuda sıkıntı yaşadığınız zaman kendinize has olan yöntemler yerine, uzman olan bir firmayı evinize çağırarak kolayca bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Lağım kokusuna çözüm yöntemleri: Pi ve kirli sularda ve bunları taşıyan borularda sağlığa zararlı ve rahatsız edici gazlar ve kokular mevcuttur. Bu kokuların gelebileceği birkaç neden sayabiliriz. Özellikle çok az kullanılan atık su borularında, tuvalet, mutfak, Banyo, süzgeç gibi kısımlardan ortama yayılabilir. Binalarda özellikle son katlarda ki dairelerde özellikle daha çok koku hissedilebilir. Dairemizde banyo ve tuvaletten bazense ağı kokular hissedebiliriz. Bunların nedenlerini araştırdığımızda karşımıza il başta banyolarımızdaki sifonlar ve yer süzgeçleri gelmektedir. Banyo lavabo sifonlarını montaj yaparken körüklü sifon çok kullanıldığından bu sifonu S şeklinde takıldığına çok dikkat etmek gerekir. Şekilde görüldüğü gibi olmalı. Suyun bir kısmı sifonun yarısından yukarıda olmalı ve böylece hava lağımdan gelip sifonun içindeki sudan boşluk bulup lavabodan çıkmasını önler.

Lağım Kokusuna Çözüm Yöntemleri

Şekilde verildiği gibi lavabo altında sifon s şeklindedir.

Diğer bir lağım kokusunun geldiği yer banyolarda daha çok kullandığımız yer süzgeçleridir. Yer süzgeçleri içinde belli aralıklar ile su konulmalıdır. Süzgeç içinde su olmaması halinde kanal yada ana boru içinde akan suyun basıncı ile su önünde oluşan hava vakumu ve dalgalanma olacağından ortaya bir rüzgar türbülansı oluşur ve en yakın üst noktadan havayı dışarı verir. Hava ile birlikte pi maş içindeki pis kokulu gazları süzgeç ve lavabolardan çıkarak ortama karışır. Bu nedenle yer süzgeçleri içlerinde aralıklı olarak kontrol edilerek su olup olmadığı kontrol edilir.

Lağım kokularının önlenmesi için alınacak tedbirlerin en önemli noktası ise bina ana kolonlarında kullanılmayan havalık borularıdır. Havalık borusu nedir? Havalık borusu bina atık su kolon hattının yanından çıkan ikinci bir boş boru ile tesisatın bina en üst seviyesinden atmosfere açık bir noktaya taşınmasıdır. Bina bodrum veya lağım tarafında girişte genelde s yapılarak bu8 sorun çözülmeye çalışılabilir. Etkili fakat tesisatın en üst son noktasından boru dirsek yapılarak daire içine verildiğinde kolon hattındaki ağır kokular otomatik olarak son kattaki daireye verir. Tamda bu noktada kolon hattı ucu çatal kullanılarak borunun ucu bina çatısını geçecek şekilde dışarı verilmelidir. Böylece daire ve apartman içinde lağım kokusundan kurtulmuş olunur.

Leave a Reply

*

captcha *