Kanal Açma

Kanal AçmaKanal açma: Başlıca binanın en üst noktasından başlayıp iskinin kanalına kadar olan kısmın tamamında yaşanan tıkanmaların açılmasıdır. Kanal temizleme dediğimizde birçok kanal çeşidi olmakla birlikte bizi ilgilendiren kısmı atık su giderlerinin bağlantı kanallarıdır. Lavabo, tuvalet, süzgeç, küvet, vb gibi giderlerin toplanarak bir noktadan ana kolon hattına verilmesi bir kanal bağlantısıdır. Bu hatların ana kanallarla bağlantılarında kullanılacak boru ve ek parçaları gırtlak hortum diye tabir etiğimiz borularla kesinlikle yapılmamalıdır. Örneğin bir lavabo çekilen hatta küvet ve süzgeç gideri ilave edilmesi gibi çekebileceği su hacminin iki katı debi bağlanması kaçınılmaz kanal tıkanmalarına yol açar.

İkincisi ise bina ortak alan borularının çapları dikeyler 12 daireye kadar 100 mm ve üstü olmalıdır. Bu hatlar en alt katlarda bodrum ve zeminde büyültülerek sokakta iski hattına bağlantı arası 125 mm veya 150 mm olmalıdır. Bina ortak hatları genelde üst ve alt katlar aynı çapta çekildiğinden sıkıntı çok yaşanmaktadır. Örneğin 12 daireli bir apartmanın en üst katından başladığımızda üsten aşağıya doğru indiğimizde daire sayısı artmaktadır. Zemine inildikçe su debisi ve basıncı fazlalaşır, en üst kattaki boru çapı alt katlarda debi ve basıncı taşıyamaz. Yukarıda yazılan nedenlerden dolayı dikeyde ki boru en altlardaki boruyla çap aynı olamaz. Alt katlarda mutlaka daha büyük olmalıdır.
Kanal Açma
En çok yapılan kanal bağlantı hatalarından biride bina temel betonu atılırken bina tabanı ile iski kanal arasındaki yatay pim aşların döşenmesinde yaşanır. Aslında atık suyun tabir yerinde ise canı bu nokta diyebiliriz. Çünkü temelde yapılacak bir hatanın dönüşü ileriki yıllarda sizlere 10000 tl gibi rakamlara kadar size maddi sıkıntı çıkarabilir. Bu türden kaynaklı birçok kameralı tespit ettiğimiz yerlerden sizlere birkaç bilgi aktarmak isteriz. Bina temelinde yapılan ana kanal pim aşları içlerine kaçırılan beton, demire monte edilmiş pim aşların yerinden çıkması,pim aşlarda yapılan aksine ters eğimler. Şimdi bunların ne gibi bir sakıncası var diyebilirsiniz, fakat bu hatalar yüzünden bir iki yıl sonra bodrum kat dairelerin tabanlarında başlayarak duvarlarda nem kötü koku, kabarmalar ve parkelerde şişmeler görülmüştür. Peki ne gibi maliyetlere yol açabilir der iseniz,bina bodrum tabanında 70 cm derinlikte belki 10-15 uzunluğunda bina temelinde kırımlar, parke fayans boya gibi maliyetler çıkmaktadır. Yukarıda dediğimiz gibi bu maliyetler 10000 tl (onbin tl) ve üzeri rakamlara kadar çıkabilmektedir.

Bina kanalarında yaşanan atık su gider problemlerinizi çözmek her eline makine alan piyasada sayılar gün geçtikçe artan seyyar ustalar ile çözülmesi zor işlerdir. Arıza için gelen ustalar arızanın anlık çözümü kadar arızanın sebepleri ve çözüm önerileri de bir o kadar önemlidir. Tatbikî bu türden sorunlara çözüm üretmek sadece makineyi kullanmaktan ibaret değildir. Mutlaka pissu tesisatında çıraklık ve ustalık yapmış çok farklı binalar, konutlar yapmış tecrübeli ustalar sizlere çözümler sunabilir. Sadece o anı kurtarmak için acemi çıraklar ve tesisatla alakası olmayan vasıfsız kişiler çalıştırılmaktadır. Kullanılan malzeme ve kalite atık su tesisatlarının kullanılabilir ömrüne eş değerdir. Günümüz imkânları ve teknolojileri ile daha basit çözüme kavuşması imkânı sağlar.


Leave a Reply

*

captcha *