En İyi Petek Modeli Hangisi

En İyi Petek Modeli HangisiPiyasada günümüzde farkı olan birçok petek modeli vardır. Hemen herkesin artık evinde veya iş yerinde de petek olduğu düşünüldüğü zaman ise en iyi petek modeli hangisi sorusuna sık bir şekilde muhatap olabiliyoruz. En iyi radyatör veya petek modeli olarak aslında birçok kurumsal olan firmanın tavsiye etmiş olduğu petekler genelde alüminyum döküm şeklinde olan peteklerdir. Bunu tavsiye etmekte olan firmaların ortak açıklaması ise her zaman için ısıyı çok daha verimli kullanmaları ve çok daha iyi şekilde iletmeleri şeklindedir. Ancak sizler de birçok insan gibi ekonomik açıdan uygun olan bir petek arıyor ve kullanmak istiyorsanız demir döküm olan plus modelleri her zaman için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine bunlara örnek olarak ise ünlü markalar arasında da yer alan ve sektörün de en büyükleri olan ferroli ve ECA markalı olan petekleri de her zaman tercih edebilirsiniz. Kurumsal bir firmadan edinmiş olduğumuz bilgilere göre ise kalorifer peteği seçimlerinde aslında en önemli kural fiyat veya başka bir şey değildir. Her zaman için dikkat edilmesi gereken konu kaloridir. Sizler petek alımlarında fiyatla birlikte kaloriyi de mutlaka öğrenmelisiniz.

Yine birçok kişinin en iyi kombi petekleri sorusundan sonra aldığı cevaplara ek olarak bazı bilgilerin de verildiğini görüyoruz. Bunlara birkaç örnek vermek isteriz. Bildiğiniz gibi peteklerin neredeyse hepsinin görüntüsü aynıdır. Ama zaman geçtikçe ve yıllar ilerledikçe bütün peteklerde alt kısımlarda ısınmama sorunu ortaya çıkar. Tıkanmaların meydana geleceğini bilmeniz gerekiyor. Gözle görünmeyen ama önemli olan kalori konusun işte burada ortaya çıkar. Bu nedenle de yüksek kalorili olan peteklerin her zaman için kabul gördüğü ve çok daha kullanışlı olduğu da bir gerçektir.

Bu arada eğer peteklerinizde bir ısı kaybı meydana geldiği zaman bakımını ve temizliğini kesinlikle ihmal etmeyin. Peteklerin içinde oluşmakta olan tozları her zaman için kimyasal olan ürünlerle temizleyin. Bu sayede daha uzun ömürlü olacağını göreceksiniz. Bu petek temizliğini de aynı şekilde uzman olan firmalara yaptırmak son derece doğru olacaktır.

En iyi petek modelleri hangisidir: kalorifer tesisatında kullanılan çok farklı modeller mevcuttur. Özellikle en çok kullanılan tipi saç panel beyaz renk radyatörlerdir. Bir kaç tane sayacak olursak şöyle sıralayabiliriz.

1) Eski tip döküm radyatörler (genelde okul ve resmi kurumlarda halen daha kullanılmaktadır) Döküm dilimli radyatörler geç ısınır ve geç soğur. Uzun ömürlüdür, kolay kolay arıza yapmaz. Bu sebepten okullarda halen kullanılmaktadır. Fakat görünüm açısından pek estetik görünümü yoktur. Döküm radyatörlerin dış yüzeyleri çıkıntılı ve kesici çarpma anıda insana fiziki zarar verebildiğinden evlerde pek tercih edilmemektedir.

2) Eski tip dilimli saç radyatörler (Döküm radyatörler ile modeli hemen hemen aynıdır) Düz modelleri de mevcut olduğu gibi çok fazla kullanılmamaktadır.

3) Saç panel radyatörler. Günümüzde en çok kullanılan radyatör modelleridir. Kendi içinde değişik yükseklik boyut ve genişlikte ölçü ve modelleri mevcuttu. Özelikle 600 lük serinin PKKP Modeli çok kullanılmaktadır. Panel kapak kapak panel açılımıdır. PKP: Panel kapak panel diğer modelidir. Ayrıca 300.400.500.600.700.800.900 yükseklikte modelleri vardır. Kalori değeri döküm radyatörden sonra en yüksek olan tiptir.1metre radyatörün ısı değeri yaklaşık 2000 kcal/h dır.

4) Alüminyum dilimli radyatörler: Bu tip radyatörler, alüminyum radyatörler dekoratif ve görünümleri zarif ve estetiktir.Dilimli ve düz pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Panel radyatörlere nazaran  ısı verimi daha düşük olduğundan sadece görünüm açısından üstündür. Isıtma da fark panel radyatörün yüzde 50 daha azdır. Ömrü döküm ve panel radyatör kadar uzun değildir. 1 metre tül radyatörün ısı verimi 1000 kcal/h dır. Aşırı ısıda ve kireçli sularda çabuk delinebilir. Dilimler arası geçiş çapları çok dar olduğundan çabuk tıkanır ve kullanışlı değillerdir.

Sonuç olarak hangi tip radyatör tercih edersiniz sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şu durumda zarafeti göz önüne çok almaz iseniz en iyi seçim klasik saç panel beyaz radyatörler en iyi seçenek olacaktır.

Leave a Reply

*

captcha *