Banyodan Su Gitmiyor

 

Üst komşum eve yeni taşınmıştı ve taşınmadan evvel banyosunda değişiklik yaptırdı. Daha yeni olan banyosundan benim banyoma su kaçağı olduğunu anlayınca neye uğradığımı şaşırdım, hemen yanına koşarak buna çözüm bulmasını istedim, çok üzüldü tabii. Yeni değişen banyosundan bu tarz bir sorun olduğu için ne yapacağını bilemedi ve tekrar aynı işçileri çağırmak istemedi bu yüzden. Üst Komşudan Su Sızıyor aslında çok büyük bir problem, eğer hemen çare bulunmazsa benim banyo tavanımda dökülmeler ve çatlamalar oluşabilirdi. Benim güvendiğim tesisatçıları çağırdık, bilgisayarlı elektronik aletler ile su kaçağının bir borudan geldiğini anladılar hemen. Sonra da boru içine özel imal edilmiş kimyasal mineraller döktüler, Bu kimyasallar, kaçak olan yeri içten dışa doğru kapatabiliyormuş ve kesin çözüm için gerekliymiş. Ayrıca dediklerine göre tesisata ve borulara hiçbir yan etkisi yokmuş bu kimyasalların.

Aynı tesisatçılara güvendiğim için, akan musluklarımı da onarmalarını rica ettim. Tekrar Musluk Tamircisi çağırmama gerek kalmamıştı, hazır elimin altında iken böyle iş bilir elemanlar, evde bozuk giden ne varsa yaptırmak istiyordum. Su akıtan musluğum da epeydir sesi ile beni canımdan bezdirmişti. Boşa giden sulara mı yanayım, beni deli eden su sesine mi, ama yoğunluktan bir türlü usta çağıramamıştım. Neyse o gün benim bu sıkıntımı da ustalar ortadan kaldırdı.

Dedim ya uzun zamandır benim evimde de tesisatçıların yapması gereken çok iş vardı. Ne zamandır banyodan su gitmiyor problemi ile kendi başıma savaşmaya çalışıyordum. Marketlerden satın alarak döktüğüm kimyasal maddeler, sadece geçici olarak banyomun tıkanıklığına çare oluyorlardı. İki gün sonra aynı tıkanıklık tekrar baş gösteriyordu. Hazır evimde böyle iş bilen tesisatçılar varken, bir de banyomdaki tıkanıklığa bir göz atmalarını rica ettim. Tıkanıklığın yerini son sistem cihazları ile şıp diye buluverdiler, benim aldığım kimyasallarında ne kadar tehlikeli olduğunu ve tesisata zarar vereceğini söyleyerek, bir daha kullanmamam gerektiği konusunda uyardılar. Sonra da bir hortum yardımı ile özel maddeleri tıkalı banyo deliğine dökerek açılmasını sağladılar.

Yukarıda bahsi geçen durumlar ile karşılaşmamak imkansıza yakın bir durumdur.Genelde bir çoğumuzun başına gelebilecek türden arızalardan bir tanesinden bahsedilmiş.Atık sularıımızı taşıyan pvc pimaş borular fabrika hatasının yanı sıra zaman içinde atık ve kimyasallar ile içlerinde yağlanma daralma ve tıkanmalar oluşmaktadır.Belli yıllarda belli periyotlar ile tesisat borularınızı mutlaka temizletin veya kameralı sistemler ile görüntüleyerek tesisatınızın durumunu öğrenip aynı zamanda ömrü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Leave a Reply

*

captcha *