Alt Katta Su Kaçağı Var

Alt Katta Su Kaçağı VarBirçok insanın başına her zaman için farklı olan sorunların gelebileceği bir hayatta yaşıyoruz. Sizler için de son derece önemli olan bir konudan bahsetmek isterim. Geçtiğimiz günlerde alt katta su kaçağı var sıkıntısı ile uyandım diyebilirim. Herkesin her zaman başına gelebilecek bir durum olan bu su kaçak sıkıntısı benimde başıma geldi ve de hafife alınmaması gereken bir konu olarak kabul edilebilir. Sorunun ilk olarak çok fazla şekilde önemsediğimi söyleyemem. Ama önemsemem gerektiğini ise daha sonra anladım. Özellikle de ilk dönemlerde banyomun tavanından gelen kokular ve tavanda meydana gelen sararmalar zaten bir şeyleri işareti gibiydi. İlk dönemlerde yine banyoda oluşan buhardan dolayı oluştuğunu sanmıştım ki hemen herkes aynı şeyi düşünebilir. Elbette bunlar benim için olsun veya hemen herkes için hoş olmayan durumlar olarak da bilinir. Ama bu durum maalesef tamamıyla komşudan akmakta olan sızıntıdan meydana gelmekteymiş.

Bunu bana alanında son derece uzman olan ve evime davet ettiğim firma söyledi. Hem tavanda ve aynı zamanda da yüzeyde oluşmakta olan bu sızıntı başıma ciddi oranda bir sıkıntı açtı diyebilirim. Alt katta olan ve alt katta su sızıntısı şeklinde de telefon ettiğim firma en kısa sürede geleceklerini bana bildirdiler. Gerçekten de oldukça kısa bir zaman dilimi içinde yanımda oldular ve gerekli şekilde araştırma yapmaya başladılar. Özellikle de teknolojik olarak kullanılan aletlerin artık çok değiştiğini de yine o zaman gördüm. Hem kamera sistemleri ve hem de farklı olan teknolojik araçlarla öncelikle suyun sızıntısının nereden geldiği hakkında bana bilgi verdiler. Ardından ise yapılacak olan işlemler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme aldım.

Her zaman için başıma gelebilecek olan bu durum, eğer önceden olmuş olsaydı kesinlikle birçok yerin yıkılması veya kırılması gerekecekti. Buda bana ek olarak bir maliyet olacaktı. Ama artık bu tip kurumsal olan ve işini de gerçekten de mükemmel yapan firmalar sayesinde su sızıntısı veya kaçak gibi sorunlar tamamen ortadan kalkmış haldedir.

Atık ve temiz su tesisatları, eski ve yeni bin alalarda gerek eski binalarda zaman içinde su kaçağı ve sızdırma problemleri çıkabilir. Binamızın alt yapı tesisatları yapılırken yeterli test basıncının yapılmaması gerek usta hataları yüzünden arızalar kaçınılmazdır. Su tesisat için çok önemlidir. Döşeme altında kalması münasebetinden dolayı ileride çıkabilecek bir sızıntı binanızın temeline kadar inebilmektedir. Temelde bina taşıyıcı demir ve beton aksamanı zamanla çürütüp binanın temeline zarar verir.

Apartman ve iş yerlerinde sık sık karşılaşılan durumlar, Alt kata su sızdırma, parkelerde şişme duvarlarda kabarma, alt kat tavanında siyahlanma ve sararma gibi genel şikâyetler olmaktadır. Komşular ile bu türden problemlerden dolayı tartışma bazense mahkemelik olma durumuna gelinmektedir. Atık su tesisatları: Pim aşlardan oluşan atık su tesisatları tabanda eğimine dikkat edilmediğinde zamanla, Contalar arasında sızma olmaktadır. Atık su yani pim aş kaçakları temiz su tesisatı arızaları kadar rahat bulanamaz. Çünkü pim aş içine hava veya su sıkıştırılma imkânı çok yoktur. Alt yapı yapılması esnasında testlerin iyi yapılması ileride bu tür sızıntıları engellemenin en iyi yoludur.

Alt kata su kaçağı sorunlarından bazen akıntı olmadan sararma ve siyahlanmalarda olabiliyor. Üst kat fayans döşemeleri arasındaki derz dolgunun boşalması sonucu fayanslar yüzeyi yıkandığı zaman bu boş olan aralıklardan su tabana yayılır ve beton suyu iyice emdikten sonra alt kat tavanında akıntı, sararma ve boylarda dökülmeler olabilmektedir. Mutlaka üst kat ıslak mahal (banyo, wc) gibi mahallerin tabanları çıplak göz ile kontrol edilmelidir. Üst kat tabanında sıkıntı yoksa problem için profesyonel ekip çağırmanız şarttır.

Leave a Reply

*

captcha *